Grudziądz. Po raz drugi powróciła do życia. Dzięki operacji...

  Grudziądz. Po raz drugi powróciła do życia. Dzięki operacji neurochirurga

  (marz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dr Adam Zaborowski, Nelly Nyirenda i siostra Mariola Mierzejewska na oddziale grudziądzkiej neurochirurgii

  Dr Adam Zaborowski, Nelly Nyirenda i siostra Mariola Mierzejewska na oddziale grudziądzkiej neurochirurgii ©Fot. Maryla Rzeszut

  Przed 8 laty zoperował ją w Grudziądzu dr Adam Zaborowski. Usunął guza mózgu i przywrócił do życia. Dziś 17-letnia Nelly Nyirenda znów znalazła ratunek na naszej neurochirurgii.
  Dr Adam Zaborowski, Nelly Nyirenda i siostra Mariola Mierzejewska na oddziale grudziądzkiej neurochirurgii

  Dr Adam Zaborowski, Nelly Nyirenda i siostra Mariola Mierzejewska na oddziale grudziądzkiej neurochirurgii ©Fot. Maryla Rzeszut


  Już raz, w 2002 r polska misjonarka Mariola Mierzejewska zdołała zebrać w Zambii pieniądze na wyprawę do Polski, by ratować 8-letnią wówczas nelly, która przeszła pogruźlicze zapalenie opon mózgowych. Pojawił się guz, wodogłowie, całkowity paraliż. Dziewczynka straciła wzrok.

  Przeszła w Afryce dwie operacje guza mózgu. Wreszcie lekarze orzekli, że żaden szpital na świecie nie jest już w stanie pomóc tej dziewczynce z sierocińca. Wtedy o życie czarnoskórej pacjentki postanowił walczyć dr Adam Zaborowski.

  I wtedy, i teraz - po 8 latach, gdy lekarze w Afryce dawali jej kilka miesięcy życia, zoperował i uratował ją. Ponowny zabieg po latach był konieczny, gdyż Nelly traciła przytomność, miała potworne bóle głowy, traciła mowę.

  - Dzięki Opatrzności bożej, Nelly żyje - cieszy się siostra Mariola - już na drugi dzień po operacji chodziła. Widzę, jak wracają jej siły. Kiedy pyta o powrót samolotem do domu, do misji Casisi, to wiem, że z nią coraz lepiej. Smakuje jej jedzenie w szpitalu. Z dużym apetytem zjadła buraczki. A kiedy tuż przed przyjazdem do szpitala w Grudziądzu, zatrzymałyśmy się u mojej mamy w Nowem nad Wisłą, przywitały się jak wnuczka z babcią! Nelly mieszkała u nas przed 8 laty, gdy była operowana pierwszy raz. A teraz, choć moja mama nie mówi po angielsku, a Nelly po polsku, to rozmawiały każda w swoim języku i myślę, że rozumiały się dobrze i czuły to samo.

  Więcej o operacji w grudziądzkim szpitalu przeczytacie Państwo w dzisiejszym, czwartkowym, papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej" - w artykule "Uratowana po raz drugi" (wydanie Grudziądz)


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018