W strefie czerwonej m.in. wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności, a kulturalne w ogóle będą odwołane. W restauracjach, siłowniach będą restrykcyjne limity powierzchni na 1 osobę. Z kolei na weselach będzie mogło bawić się zaledwie 50 gości, nie licząc obsługi.
Obostrzenia dla strefy czerwonej
- Wydarzenia sportowe: bez udziału publiczności
- Wydarzenia kulturalne: zakaz organizowania
- Gastronomia: 1 osoba na 4 m2. Prowadzenie działalności możliwe od 6 - 22. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
- Hotele: ich działanie jest dopuszczalne, ale z wyjątkiem działania klubów nocnych i dyskotek
- Baseny: 75 proc. obłożenia
- Siłownie: 1 osoba na 10 m.kw.
- Kina: 25 proc. publiczności
- Zgromadzenia: zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.
- Kościoły: 50 proc. obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowanie dystansu 1,5 m.
- Wesela i inne uroczystości rodzinne: limit gości: 50 osób z wyłączeniem obsługi. Dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa. WAŻNE - te zmiany zaczynają obowiązywać od 17 października.
- Transport zbiorowy: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej danego środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego
- w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i studiach tatużau może przebywać tylko obsługa i aktualnie obsługiwani klienci
WAŻNE: Obowiązkowe jest noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) wszędzie w przestrzeni publicznej. Podczas zakupów obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk
Szczegółowe obostrzenia dla strefy żółtej
- Wydarzenia sportowe: do 25 proc. publiczności
- Wydarzenia kulturalne: w obiektach zamkniętych do 25 proc. publiczności, a w otwartej przestrzeni: limit 100 osób
- Gastronomia: w lokalach gastronomicznych 1 osoba na 4 m.kw.
- Siłownie: 1 osoba na 7 m.kw.
- Baseny: do 75 proc. obłożenia
- Kina: 25 proc. publiczności
- Zgromadzenia: zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.
- Kościoły: obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
- Wesela i uroczystości rodzinne: 75 osób z wyłączeniem obsługi. WAŻNE: te zmiany wchodzą od 17 października
- Transport zbiorowy: pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
- a) 100 proc. liczby miejsc siedzących albo
- b) 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
WAŻNE: Obowiązkowe jest noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) wszędzie w przestrzeni publicznej. Podczas zakupów obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk
SZCZEGÓŁY: TUTAJ
Ponadto według szacunków specjalistów z zarządzania kryzysowego, w czerwonej strefie oprócz Grudziądza mają znaleźć się powiat aleksandrowski i żniński. W strefie żółtej w sumie kilkanaście powiatów i kilka miast Kujawsko-Pomorskiego. Miasta i powiaty, które są obejmowane strefami, to tereny na których w ciągu ostatnich kilkunastu dni notuje się najwyższy przyrost zakażeń koronawirusem. Z najnowszych danych z czwartku, 8 października w naszym województwie zanotowano 311 przypadków zarażeń wirusem.
