Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz: Za dużo barier w mieście - stop dla wózka!

MARYLA RZESZUT
Daniela Ballandat  nie zjedzie wózkiem z wysokiego krawężnika u zbiegu ul. Szewskiej i Rynku
Daniela Ballandat nie zjedzie wózkiem z wysokiego krawężnika u zbiegu ul. Szewskiej i Rynku fot. Maryla Rzeszut
- Nie mogę się dostać do większości sklepów w mieście, kawiarni, urzędów czy na pocztę - sygnalizuje pani Daniela Ballandat. - Dla wózka inwalidzkiego barierą nie do pokonania jest nawet jeden schodek!

- Ten sam problem mają wszyscy niepełnosprawni, poruszający się w Grudziądzu na wózkach - podkreśla pani Daniela. - Nie tylko nie mogą wjechać do większości instytucji. Samo poruszanie się to gehenna. Często musimy wykonać ulicami dodatkowe okrążenia, setki metrów, by dotrzeć do miejsca z obniżonym krawężnikiem i przedostać się na drugą stronę ulicy.

Chcę być samodzielna, a nie zdana na czyjąś łaskę

Kiedyś pani Daniela pracowała w okienku pocztowym na Tarpnie, na parterze kompleksu pawilonów. Jednak pocztę przeniesiono na piętro, gdzie prowadzą wysokie schody. - Dziś jestem inwalidką. W żaden sposób tam nie wejdę - mówi zmartwiona. - Tak samo do większości banków w mieście. Muszę o nadanie listu czy załatwienie innej sprawy na poczcie prosić ludzi. A przecież wiele takich spraw mogłabym załatwić sama. Chcę być samodzielna, niezależna od innych w takim stopniu, jak to tylko możliwe.

Z trudem wymienia banki, posiadające podjazdy dla wózków: tylko Kredyt Bank i PKO BP SA przy ul. Piłsudskiego, gdzie wjechać do środka można, ale już drugi, bardziej stromy podjazd na salę obsługi klientów, jest "szlabanem" nie do pokonania. - Mój wózek zjeżdża do tyłu i boję się, że spadnę i się potłukę - tłumaczy.

Kiedy jeszcze była zdrowa, radziła sobie ze wszystkim sama. Teraz jest po wypadku i 20 operacjach. I przekonuje się, jak bardzo jej życie ograniczyło się do wybranych po mieście tras, którymi jest w stanie się przemieszczać.

Kobieta chwali niskopodłogowe autobusy komunikacji miejskiej, do których można łatwo się dostać i - po przypięciu pasem - bezpiecznie jechać.

Zmiany na lepsze następują jednak zbyt wolno.

Rynek na jednym poziomie

Wkrótce przebudowane zostaną ulice Starówki z Rynkiem Głównym. Roboty mają ruszyć jeszcze w czasie wakacji. Czy wysokie krawężniki wreszcie stąd znikną?

- Cały Rynek będzie równy - zapewnia Magda Jaworska-Nizioł z biura informacyjnego prezydenta Grudziądza, - Na pozostałych, modernizowanych ulicach, tam gdzie można, również zostaną obniżone krawężniki.

- Żeby tylko było jasne: w trakcie przebudowy ulic obniżamy krawężniki tam, gdzie są przejścia dla pieszych - zaznacza Marek Przewodowski z Zarządu Dróg Miejskich. - Na pozostałych odcinkach będą takie, jak dotąd. Nie wyobrażam sobie, żeby inwalida na wózku jechał na drugą stronę jezdni w miejscu niedozwolonym!

Dlaczego właściciele sklepów nie budują podjazdów dla niepełnosprawnych?
- Inwalidzi mogą wjechać do dużych marketów, gdzie barier nie ma. Nie wiem, czy w moim sklepiku stanowiliby oni dużą grupę klientów, a budowa takiego podjazdu to spory wydatek - tłumaczy Krzysztof Staniszewski, prowadzący sklep na ul. Chełmińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska