Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądzki Cech działa już 660 lat! Jego członkowie podkreślają: - Cały czas jest potrzebny, to nasza rodzina [zdjęcia]

(Deks)
Grudziądzki Cech został uhonorowany Szablą Kilińskiego, najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym. Odebrali ją: (od lewej) Mirosław Pietkiewicz, Wiesław Łasiński i Stanisław Dzierzbicki
Grudziądzki Cech został uhonorowany Szablą Kilińskiego, najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym. Odebrali ją: (od lewej) Mirosław Pietkiewicz, Wiesław Łasiński i Stanisław Dzierzbicki Piotr Bilski
Przez te wszystkie lata w tej wielkiej rodzinie wychowało się 26 pokoleń fachowców: piekarzy, murarzy, fryzjerów, mechaników, kominiarzy…
Jubileusz 660 lecia rzemiosła w GrudziądzuDekorowanie sztandaru Franciszek Baldowski i Jan Gogolewski

Grudziądzkie rzemiosło ma 660 lat

- Jesteśmy i działamy dalej. Z pasją i wiarą we własne siły! Mimo, że czasami warunki nie sprzyjają - mówił Wiesław Łasiński, starszy Cech-u w Grudziądzu. 660 urodziny zobowiązywały do tego, aby je uczcić wzniośle, ale i z pompą. Impreza z okazji tego jakże dostojnego jubileuszu odbyła się w restauracji "Leśniczówka".

W uroczystości wzięli udział m.in. rzemieślnicy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządów. Nie brakowało gratulacji, życzeń "tysiąca lat" i upominków: zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe medale Cech-u, a przedstawiciele tej organizacji m.in. grawerowane tabliczki i kwiaty.

- Do Cechu należę od 2004 roku. Co mi to daje? Czuję się jak w rodzinie, zawsze mogę liczyć na pomoc - nie miała wątpliwości Teresa Chodyna, szefowa zakładu fryzjerskiego.

Wyzwań nie brakuje

660 urodziny zbiegły się z 5 rocznicą powstania szkoły zawodowej, która działa w ramach naszego Cech-u. Jej uruchomienie i utrzymanie na trudnym rynku edukacyjnym to sukces i powód do dumy rzemieślników. Wyzwań na najbliższe lata jednak nie brakuje.

- Skupiamy się na konkretach. Jednym z nich jest zagospodarowanie nieużywanej części naszej siedziby na Placu Niepodległości. Docelowo będzie się tam znajdowała m.in. nasza szkoła. Inwestycja jest w trakcie realizacji - mówił Wiesław Łasiński.

Szczególnie ci właściciele małych biznesów, którzy swoje firmy prowadzą w pobliżu remontowanego torowiska tramwajowego, liczą na jak najszybsze zakończenie tej inwestycji. Rozkopane przez ostatnie miesiące ulice bowiem sprawiły, że część przedsiębiorców straciła wielu klientów.

- Przetrwałam tylko dlatego, że lokal, w którym prowadzę firmę należy do mnie i nie musiałam płacić czynszu. Liczę na to, że klienci do mnie wrócą - dodała Teresa Chodyna, której zakład fryzjerski znajduje się tuż przy pętli tramwajowej na osiedlu Tarpno.

Z kolei Wiesław Łasiński podkreślił: - Chcielibyśmy być przez władze miasta traktowani bardziej podmiotowo.

Obecny na urodzinach prezydent Robert Malinowski mówił dziennikarzom: - Pomagamy przedsiębiorcom. Miasto za pośrednictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami wynajmuje im lokale za złotówkę plus stałe opłaty.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska