Grupa Apator. Nawet w pandemii udało się utrzymać energię rozwoju i podwyższyć zyski

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Grupa Apator podsumowała swoje ubiegłoroczne finanse i jest zadowolona. Z optymizmem patrzy też w przyszłość Fot. Apator
Daliśmy odpór pandemii i mimo wymagających warunków rynkowych prowadziliśmy działalność bez zakłóceń, osiągając wzrost przychodów ze sprzedaży rok do roku o 6 procent oraz zysk netto blisko 63 mln zł - posumowali podczas wideokonferencji wyniki ubiegłego roku członkowie zarządu Grupy Apator Arkadiusz Chmielewski i Tomasz Łątka.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

Rekordowe obroty odnotował segment Energia Elektryczna (+18 proc.), a to dzięki bardzo dobrej sprzedaży w kraju.
Wpływ pandemii był odczuwalny w pozostałych segmentach. Po słabszej drugiej połowie 2020 roku uzyskano niewielki wzrostu obrotów w segmencie Gaz (+3 proc.), zaś słabsze o 7 proc. była sprzedaż w segmencie Woda i Ciepło.

Dużo lepsze wyniki niż przewidywali ekonomiści

Mirosław Klepacki, prezes zarządu Apator SA, nie mógł uczestniczyć w konferencji, ale napisał w podsumowaniu wyników finansowych za 2020 rok, że pandemia nieco przeszkodziła firmie, ale efekty jej pracy są dużo lepsze niż mogło wynikać z prognoz ekonomistów czy nastrojów gospodarczych. Dodał: "W dalszym ciągu koncentrujemy się na zapewnieniu ciągłości realizacji zleceń oraz bezpieczeństwie pracowników i kontrahentów. Opracowaliśmy procedury działania, które zdały egzamin i nadal obowiązują. Dzięki temu pracujemy bez zakłóceń".

To też może Cię zainteresować

- Nie dotknął nas problem z dostawami na rynki zagraniczne. Odnotowaliśmy wzrost - powiedział Tomasz Łątka, członek zarządu, dyrektor ds. automatyzacji pracy sieci.

- Pracowaliśmy bez postojów. Zysk brutto został utrzymany. Na ograniczenie kosztów wpłynął fakt, że w pandemii nie było targów ani wyjazdów zagranicznych - stwierdził Arkadiusz Chmielewski, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy Apator. - Pandemia wymogła na nas wejście w nowe inwestycje, nowe technologie i zmusiła do większych oszczędności. Pomogły też kursy walutowe i rządowa tarcza antykryzysowa. Mieliśmy też niższy poziom długów. To wszystko zaczyna już działać.

Apator liczy na... liczniki

- Wkrótce ogłosimy nową strategię formy. To jest szansa dla Apatora - kontynuuje Tomasz Łątka.

Jak się dowiadujemy, tą szansą jest m.in. rynek liczników energii. W całym kraju jest 17 mln użytkowników liczników, ale zgodnie z realizowaną przez Polskę polityką odnawialnych źródeł energii (OZE) i wymogami Ministerstwa Klimatu, w najbliższych latach te urządzenia będą wymieniane na nowocześniejsze.

Liczniki będą musiały nie tylko mierzyć zużycie danego medium, ale także zapewniać zdalną komunikację dostawcy energii z odbiorcą. Będą więc "inteligentne". Liczniki mają być wymieniane od 2022 roku i w tymże czasie wymiana ma dotyczyć ok. 15 proc. liczników w kraju. Szacuje się, że rocznie może być wymienianych 3,5 mln sztuk liczników.

Sygnały płynące z resortu klimatu mówią, że jeden licznik ma kosztować ok. 370 zł, ale w tę cenę mają wchodzą także montaż urządzenia i przesyłu danych. Apator przystąpi do przetargu na dostawę takich liczników.

- Nasza pozycja na rynku mierników rośnie. Jesteśmy gotowi na dostawy - deklaruje dyrektor Łątka.

Segment Woda i Ciepło

W rozwijającym się dynamicznie rynku OZE Apator wdraża inteligentne systemy do nadzoru instalacji fotowoltaicznych. Zarząd firmy widzi duży potencjał w wodzie, a nawet w gazie, który jest medium kopalnym.

To też może Cię zainteresować

- Ta część biznesu naszej grupy, związana z wodą, odnotowała okresowe zahamowanie. Okazała się najbardziej wrażliwa na pandemię, a to z powodu ograniczenia w wymianie wodomierzy w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Mierniki wymienia się w mieszkaniach. Trzeba tam wejść, a ludzie nie chcieli wpuszczać monterów ze względu na pandemią - wyjaśnił dyrektor Chmielewski.

Dodał, że w tym roku trzeba odbudować ten segment działalności Apatora. Wody pitnej nam nie przybędzie, więc musi być dobrze opomiarowana.

Segment wody jest w trakcie reorganizacji - kluczowym projektem jest relokacja fabryki "Powogaz", która produkuje wodomierze mieszkaniowe i przemysłowe, ciepłomierze, a także podzielniki kosztów ogrzewania. "Powogaz" zostanie przeniesiony z centrum Poznania (gdzie nie ma już możliwości rozbudowy) na dobrze skomunikowane z miastem obrzeża.

Stawiają na automatykę

Toruńska firma stawia również na automatyzację procesów produkcyjnych, nad czym czuwa doświadczony zespół Działu Automatyki i Robotyki w Gdańsku.

Przykładowo inwestycja w automatyczny montaż liczników ee OTUS3 zwiększy wydajność tego procesu. Dotąd 15 pracowników montowało 500 liczników, zaś po wdrożeniu automatyki wydajność zwiększy się do 800 sztuk, przy nadzorze 8 pracowników.

Płacą dywidendę

Bezpieczna sytuacja finansowa Grupy Apator zapewnia terminową spłatę zobowiązań, pozwala na prowadzenie działalności inwestycyjnej, jak również konsekwentne dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami.

W grudniu 2020 roku wypłacono zaliczkę na poczet dywidendy za rok 2020 w wysokości 0,45 zł na akcję. Jednocześnie Zarząd rekomenduje wypłatę łącznej dywidendy z zysku netto 1,20 zł na akcję.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie