Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harry Potter wycofany z listy lektur. Rodzice widzą w książce nawet satanizm

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Książki i filmy o przygodach Harrego Pottera biją rekordy popularności, ale mają też swoich przeciwników
Książki i filmy o przygodach Harrego Pottera biją rekordy popularności, ale mają też swoich przeciwników Paweł "Tymek" Tymiński
Rodzice uczniów jednej ze szkół zażądali wycofania z listy lektur książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Stwierdzili, że opisuje ona "praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne, a nawet satanistyczne". Dyrektorka szkoły książkę wycofała, choć z argumentami rodziców się nie zgadza.

Sytuacja zdarzyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie na Śląsku (gmina Herby, powiat lubliniecki).

Według informacji portalu lubliniecki.pl, rodzice wystosowali petycję do dyrektorki szkoły w sprawie omawiania na lekcjach książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny": "My (...) rodzice uczniów klas V, IV i III w związku z naszymi przekonaniami religijnymi wnosimy petycję o podjęcie działań w celu całkowitego zniesienia lektury "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" J.K. Rowling z zajęć lekcyjnych języka polskiego w naszej szkole".

Rodzice: - To atrakcyjne zło
Zdaniem rodziców książka "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" opisuje "praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne a nawet satanistyczne".

Według autorów petycji Hogwart - szkoła dla czarodziejów, w której uczy się Harry Potter - jest "zamkniętym światem przemocy i grozy, przekleństw i uroków. Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany".

Zobacz także: Lektury obowiązkowe na Maturze 2020. Jakie lektury są z gwiazdką? [lista]

Rodzice twierdzą, że książka zaprasza Czytelnika z nudnego świata ludzi do atrakcyjnego, "pełnego przygód świata okultystycznego". Powołują się też na opinie duchownych, którzy krytycznie wypowiadają się o książce Rowling.

Osoby, które podpisały się pod petycją, podkreślają, że powieści nie ma w kanonie lektur obowiązkowych ani uzupełniających na rok szkolny 2019/2020. "Dlatego nie widzimy powodu, aby marnować na nią godziny lekcyjne" - dodają.

Piszą też dalej: "My, jako katoliccy rodzice, nie możemy pozwolić, by treści wyżej wymienionej książki infekowały umysły i duszę naszych dzieci".

Ze względu na dobro dzieci
W odpowiedzi na petycję Katarzyna Adamik, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisowie podkreśla, że "Kościół katolicki nigdy oficjalnie nie wydał żadnego oświadczenia na temat serii książek o Harrym Potterze". Dodaje, że opinie przytaczane przez rodziców są prywatnymi opiniami osób duchownych. Przypomina wypowiedzi tych przedstawicieli Kościoła, którzy dostrzegli w książkach J.K. Rowling pozytywne treści.

Dyrektorka powołuje się na badania przeprowadzone przez naukowca z Uniwersytetu Modeny, według których lektura książek miała pozytywny wpływ na uczniów - "dzieci, które utożsamiały się z bohaterami książek były bardziej tolerancyjne i wyrozumiałe wobec słabszych i wykazywały większą chęć niesienia pomocy innym".

Katarzyna Adamik przytacza jeszcze wiele argumentów przemawiających za umieszczeniem tej powieści wśród lektur, które warto przeczytać. Pisze m.in.: "Wybierając książkę "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" na szkolną lekturę nauczyciele kierowali się chęcią zmotywowania uczniów do czytania, wskazania na to, co dobre i piękne. Obecnie uczniowie rozpatrują tę książkę nie w kontekście literackim, tylko niezdrowej ciekawości, rozbudzonej przez rodziców, którzy zakazują jej czytania. Szanując prawo rodziców do wychowania dzieci według własnego światopoglądu jesteśmy przerażeni tym, w jakie dyskusje (które w ogóle nie powinny być ich udziałem) zostały wciągnięte dzieci. W związku z tym, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro dzieci, nauczyciele poloniści zdecydowali się na nieomawianie książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" jako lektury na lekcji".

Katarzyna Adamik dodaje, że nauczyciele ubolewają nad tym, iż rodzice nie doceniają ich troski o rozwój dzieci. "Naszym zdaniem uczniowie ZSP w Lisowie zostaną pozbawieni możliwości poznania książki znanej na całym świecie, a tym samym wykluczeni z uczestnictwa w poznawaniu szeroko pojętej kultury".

Trwa głosowanie...

Harry Potter na liście lektury szkolnych to dobra decyzja?

Szkoda czy pożytek?
- Jesteśmy katolikami, chodzimy do kościoła i nie widzimy nic złego w książkach o Harrym Potterze - mówi pani Joanna z Bydgoszczy, mama 11-letniej Dominiki i 10-letniego Kacpra. - Córka przeczytała całą serię, ja także i uważam, że te powieści zawierają wiele pozytywnych wartości. Na przykład, dla bohaterów bardzo ważna jest przyjaźń i pomaganie słabszym. Według mnie Harry Potter to pozytywna postać. Wolę, żeby moje dzieci czytały o jego przygodach niż oglądały filmy pełne przemocy.

- Jest tyle pięknych, polskich lektur, że nie ma powodu, aby dzieci czytały takie książki jak te o Harrym Potterze - twierdzi natomiast tata 12-letniego Bartka. - Jeśli ktoś chce, aby jego dziecko traciło czas na takie powieści, to proszę bardzo, ale nie w szkole.

- Na lekcjach wielokrotnie omawiałam z dziećmi książkę "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Nie zdarzyło się, aby rodzice mieli o to pretensje - dodaje chcąca zachować anonimowość polonistka. -Ale sytuacja w szkole w Lisowie aż tak bardzo mnie nie dziwi. Skutek będzie jednak odwrotny do zamierzonego: dzieci, które do tej pory nie dostrzegały nic złego w powieściach o Harrym, teraz zaczną się dopatrywać w nich tego, co zobaczyli rodzice: okultyzmu czy satanizmu. Rodzice swoją postawą wyrządzili dzieciom więcej szkody niż pożytku.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy Wasze dzieci czytają książki o Harrym Potterze? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska