https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hashimoto, niedoczynność, nadczynność tarczycy - oto objawy i różnice. "Tarczycowa twarz" to jeden z objawów

Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
Tarczyca to jeden z gruczołów wydzielania wewnętrznego. Produkuje hormony odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu: tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę. Tarczyca reguluje wiele funkcji organizmu: metabolizm, apetyt i trawienie, wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Główne choroby tarczycy to niedoczynność, nadczynność, Hashimoto i rak tarczycy. Zobacz, jakie są objawy tych chorób tarczycy i czym się różnią.

Tarczyca - za co odpowiada

Tarczyca to bardzo ważny dla naszego organizmu organ. Odpowiada za gospodarkę hormonalną, przez co wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, nerwowego, rozrodczego, metabolizm, regulację ciepłoty i potliwości ciała, a także na pracę serca i innych mięśni, a nawet na nastrój.

Niedoczynność, nadczynność tarczycy i Hashimoto

Niedoczynność tarczycy oznacza, że tarczyca produkuje za mało hormonów, natomiast nadczynność - że produkuje ich zbyt dużo. Choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologiczne, związane z zaburzeniami układu odpornościowego.

Zaburzenia tarczycy - objawy

Chora tarczyca nie boli, a zaburzenia tarczycy mogą dawać objawy, które można pomylić z innymi chorobami.
Takie są m.in. objawy choroby tarczycy:

  • chroniczne zmęczenie, znużenie i senność w ciągu dnia,
  • drażliwość, pogorszony nastrój,
  • ciągłe uczucie głodu, zwiększony apetyt (głównie na słodycze), przybieranie na wadze,
  • opuchnięcie twarzy,
  • niskie ciśnienie tętnicze, tachykardia (przyspieszona akcja serca),
  • problemy z libido i nieregularny cykl miesiączkowy, a nawet trudności z zajściem w ciążę,
  • częste uczucie zimna (zwłaszcza w obrębie dłoni i stóp),
  • wypadanie włosów.

Badania na tarczycę

Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia pracy tarczycy, możesz wykonać badania, które wskażą konkretny rodzaj zaburzenia.

Badanie hormonów tarczycy TSH (hormon tyreotropowy), FT4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych ATPO wskażą na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, pomogą też zdiagnozować chorobę Hashimoto. Można wykonać również badanie ATG (anty-TG), choć ono ma mniejsze znaczenie w diagnozowaniu zaburzeń tarczycy.

Hashimoto, niedoczynność, nadczynność tarczycy - takie są objawy i różnice

To ważne, żeby znać objawy i uważnie obserwować zmiany zachodzące w ciele, gdyż chora tarczyca nie boli. A to zwykle ból jest pierwszym objawem, który skłania do wizyty u lekarza. Na przykład tzw. "tarczycowa twarz" to jeden z objawów choroby Hashimoto. Zobacz, jakie objawy daje niedoczynność tarczycy, jakie nadczynność tarczycy, a jakie Hashimoto. Szczegóły poznasz w galerii.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska