"Po górach, dolinach"
"Po górach, dolinach"
Jest to polska wersja pieśni śpiewana codziennie podczas procesji ze świecami w Sanktuarium Maryjnym w Lourdes. Powstała w 1873 roku, a jej słowa napisał Gaignes z Lucon. Pieśń w języku francuskim liczy aż 60 zwrotek. Nuty na trąbkę dla potrzeb bydgoskiego hejnału Maryjnego opracował Marian Wiśniewski.
3 maja minie dokładnie 86 lat od dnia, kiedy z wieży kościoła klarysek bydgoszczanie usłyszeli pierwszy w Bydgoszczy hejnał. Już jutro będzie okazja posłuchać go po latach. Dźwięki hejnału popłyną ze srebrnej trąbki. Tym razem jednak nie z kościoła klarysek, a z dzwonnicy bydgoskiej Katedry.
To przewodniczący Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, a w 1925 roku był nim Rudolf Krahl, rzucił pomysł wprowadzenia hejnałów na cześć Matki Bożej z wieży kościoła klarysek.
Przeczytaj również: Hejnał w Chełmnie robi za dużo hałasu?
- Data nie była przypadkowa - wyjaśnia Jerzy Derenda, następca Krahla, dzisiejszy prezes TMMB. - Hejnał miał być zainaugurowany w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz w święto Matki Bożej Królowej Polski.
- Chcemy wrócić do tradycji przerwanej przez totalitarne systemy - zapowiada Derenda. - Wprawdzie nie natrafiliśmy na ślad nazwy i nut przedwojennego hejnału, ale Marian Wiśniewski, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy twierdzi, że z całą pewnością była to melodia "Po górach, dolinach", jedna z najbardziej rozpoznawalnych pieśni maryjnych mająca charakter wybitnie hejnałowy.
Trębaczem, który 20 kwietnia tego roku po raz pierwszy zagrał tę melodię w ramach próby z siedziby Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy jest znany bydgoski muzyk Roman Biskupski.
Z przedwojennych gazet
Z przedwojennych gazet
- Jak relacjonował przedwojenny "Dziennik Bydgoski" i "Gazeta Bydgoska" to orkiestra 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich z kapelmistrzem chorążym Władysławem Masełkowskim przysłała swoich trębaczy.
-"Dziennik Bydgoski" przypomniał, że "Odegranie starodawnych hejnałów, na wzór hejnałów grywanych w Krakowie, z wieży Mariackiego kościoła (...) to stary zwyczaj, godny odrodzonego miasta na kresach zachodnich Polski, przypominający mieszkańcom dźwiękami uroczej melodii dawno minioną przeszłość, dawną pobożność i cnotę (...), a melodia ta była niczem innem jak tylko jedną z wielu pieśni śpiewanych u nas na cześć Boga i Najświętszej Panny".
Na pierwsze oficjalne odtworzenie hejnału Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza mieszkańców we wtorek na godz. 10.55, przed uroczystą mszą świętą na Starym Rynku.
Roman Biskupski będzie grał hejnał z dzwonnicy bydgoskiej Katedry codziennie przez cały tegoroczny maj. Od czwartku wykonywany będzie o godz. 18.25, czyli przed nabożeństwem majowym. - Przed wojną hejnał grano także w czerwcu. Zastanowimy się, może i teraz tak będzie - zdradza prezes TMMB.
Od jutra w Bydgoszczy brzmieć będą dwa hejnały - bydgoski z kościoła klarysek i Maryjny z Katedry Matki Bożej Pięknej Miłości pw. Świętych Marcina i Mikołaja.
Czytaj e-wydanie »