Planujesz założenie własnej firmy? Już nie będziesz musiał kupować oprogramowania? Możesz je sobie taniej wydzierżawić.

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego we współpracy z Hewlett-Packard planuje wybudować w Toruńskim Parku Technologicznym Centrum Przetwarzania Danych, które zaproponuje przedsiębiorcom usługi z „wirtualnej chmury” (cloud computing). To sposób zarządzania IT. - Wiele osób nie stać na zakup serwera i licencji z oprogramowaniem. Teraz będą mogli je po prostu od nas wydzierżawić - tłumaczy Alicja Kozłowska z agencji. W efekcie przedsiębiorcy zapłacą tylko za to, co wykorzystali.

Centrum, które znajduje się w tej chwili na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, ma kosztować 62 mln zł. Wyrośnie przy ul. Włocławskiej 167 prawdopodobnie w 2012 r. Jednak już w przyszłym będzie można skorzystać z części innowacyjnych usług.

We wtorek w Toruńskim Parku Technologicznym o godz. 11 rozpocznie się konferencja „Forum innowacji technologicznych: Wirtualna chmura - rewolucja w biznesie?”. - Chcemy już teraz przybliżyć „wirtualną chmurę” zainteresowanym, tak, aby mieli czas na zastanowienie się nad jej zastosowaniem - mówi Alicja Kozłowska. Jednym z prelegentów będzie prof. Krzysztof Rybiński, jeden z najlepszych ekonomistów rynków finansowych w Polsce.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapisy: een@tarr.org.pl.

(Kamila Mróz)