5 z 10
Powstanie III RP przyniosło poważne zmiany systemowe -...

Powstanie III RP przyniosło poważne zmiany systemowe - zmienił się ustrój gospodarczy. W nowej rzeczywistości narodziła się wolna prasa. Do tego trzeba było jeszcze likwidacji peerelowskiego prasowego potentata - wydawnictwa RSW „Prasa-Książka-Ruch”. Gdy padł, przed „Pomorską” pojawiła się niebywała szansa stworzenia dziennika w pełni niezależnego, wolnego od nacisków jednego ugrupowania. Taką drogę zaakceptowała większość ówczesnego zespołu.
Po euforii i zachłyśnięciu się wolnością przyszedł czas walki o utrzymanie niezależności i pozostanie na rynku. Wtedy taką szansę dawała, powołana przez członków redakcji, Spółdzielnia Pracy Dziennikarzy i Wydawców.

6 z 10
Dziś „Pomorska” to bydgoska centrala i sześć oddziałów - we...

Dziś „Pomorska” to bydgoska centrala i sześć oddziałów - we Włocławku, Inowrocławiu, Toruniu, Grudziądzu i Chojnicach. Średni nakład wynosi ponad 50 tys. egzemplarzy. To przede wszystkim rzesze wiernych Czytelników, którzy obdarzają gazetą zaufaniem, powierzają dziennikarzom swoje troski i radości, problemy małe i wielkie, i którzy dzień zaczynają od lektury swojego ulubionego tytułu.
W 2006 r. nastąpiła zmiana właściciela - staliśmy się częścią Grupy Mecom.W tym roku weszliśmy w skład Grupy Polskapresse.
Gazeta każdego roku patronuje miejskim i wojewódzkim imprezom, sama organizuje wiele konkursów i plebiscytów. Najstarszy jest plebiscyt na „Najlepszego Sportowca Kujaw i Pomorza” oraz ranking na najlepszą firmę w regionie „Złota setka Kujaw i Pomorza”. Ukazują się specjalne dodatki dla prenumeratorów - „Pasje”, „Pomorska Extra”, „7 dni świat”, „Życie w obrazkach”.

Przebojem lat 2000 stał się historyczny dodatek pt. „Album Bydgoski” (wychodzi od grudnia 2004, od trzech lat wychodzi także „Album Regionalny”). Ukazuje się też „Regiopraca”, „Regiodom”, „Regiomoto” i poradniki.
Redakcja organizuje wiele plebiscytów, m.in. Menadżer, Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza, Kobieta Przedsiębiorcza, Najlepszy Listonosz, Nasz rolnik i sołtys, Sportowiec Roku, Mała Miss i Mister. Z innych redakcyjnych inicjatyw wymienić trzeba akcję „Oceń władzę”, „Biały i Sprawny Miś”.
Od ponad dekady „Gazeta Pomorska” ma swój portal internetowy (ogromny rozwój redakcji online przypada na ostatnie sześć lat). Dzięki sieci „Pomorską” można nie tylko czytać w internecie, ale także słuchać i oglądać.

7 z 10
Pierwszy wyłom stanowił „Polski Październik”. Bydgoszczanie,...

Pierwszy wyłom stanowił „Polski Październik”. Bydgoszczanie, przejęci tragedią Węgrów, organizowali zbiórki leków, masowo oddawali krew. Pomoc bydgoszczan znajdowała odzwierciedlenie na łamach. Kolejny, znaczący rozdział przyniósł sierpień 1980 r. i prawie cały rok 1981 r. Dla regionu bodaj najważniejszy był marzec 1981 r. Dziennikarze „Pomorskiej” nie tylko opisywali to, co działo się 19 marca i w kolejnych dniach, ale również uczestniczyli w wydarzeniach, które na trwałe weszły do najnowszej historii Polski. Trzecie „ustrojowe tąpnięcie” było na tyle silne i - na szczęście - nieodwracalne, że nie tylko pogrzebało PRL, ale również partyjną prasę.
„Pomorska” wraz z lokalnymi wydaniami nie „trafiłaby pod strzechy”, gdyby zamieszczała tylko peany na cześć partii i elaboraty ze zjazdów czy obrad wszelakich instancji PZPR. I choć tego typu artykułów nie było mało, to gazeta pisała przede wszystkim o sprawach zwykłych ludzi.

8 z 10
Z jednej strony inflacja, rosnące bezrobocie, likwidacja...

Z jednej strony inflacja, rosnące bezrobocie, likwidacja wielkich zakładów pracy i pegeerów, coraz większa bieda, z drugiej - nowe tytuły prasowe. To wszystko sprawiało, że początek lat 90. był dla „Pomorskiej” czasem niezmiernie trudnym. Ubyło Czytelników, spadła liczba prenumeratorów. Wiadomym się stało, że bez inwestora z zewnątrz utrzymanie się na rynku będzie niemożliwe. Był jeszcze jeden warunek - szukaliśmy pomocy, ale takiej, która nie wiązałby się z ograniczeniem zdobytej suwerenności.
1 marca 1994 r. - ta data otwiera nowy rozdział „Pomorskiej”. Wtedy doszło do utworzenia spółki z norweskim koncernem Orkla; na czele „Gazety Pomorskiej Media” stanął prezes Marek Trzebiatowski. Następne lata to okres wielkich inwestycji; w drukarni przy ul Ołowianej 14 kwietnia 1995 r. z maszyny zeszły pierwsze egzemplarze w nowym formacie i nowej szacie graficznej (kolor). W tym samym roku redakcja (centrala i oddział bydgoski) przeniosła się do własnego gmachu przy ul. Zamoyskiego.
Swoistym fenomenem było to, że w czasach wielkiej konkurencji rósł nakład (druga połowa lat 90). W kraju byliśmy dziennikiem regionalnym numerem 1. Niezachwianą pozycję lidera prasy regionalnej utrzymujemy w prenumeracie; znaczna część nakładu sprzedawana jest właśnie w tej postaci. Z tytułu, który na początku lat 90. walczył o przetrwanie, stała się gazetą szanowaną, cytowaną i opiniotwórczą.
I taką, bez chwalenia się - nadal jesteśmy!

Pozostało jeszcze 1 zdjęcie.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Zobacz również

Rozsyp to koło cebuli. Ten nawóz sprawi, że cebul będzie mnóstwo na grządkach!

Rozsyp to koło cebuli. Ten nawóz sprawi, że cebul będzie mnóstwo na grządkach!

Parkrun Toruń 454. Sport, uśmiechy i piękne kwietniowe słońce - zobaczcie zdjęcia!

Parkrun Toruń 454. Sport, uśmiechy i piękne kwietniowe słońce - zobaczcie zdjęcia!