
PIERWSZE BANKNOTY
Ich emisja wynikała z palącej potrzeby, nie była jednak dobrze przygotowana. Wypuściła je w 1794 r. Rada Najwyższa Narodowa insurekcji kościuszkowskiej. Nie przyjęły się jednak – ludność obawiała się przyjmować w nich zapłaty, a tym bardziej wydawać reszty w „prawdziwej”, brzęczącej monecie.

Porozumienie z Bretton Woods
Ostatnia próba stworzenia wspólnego systemu walutowego opartego na parytecie złota – jednak utrzymywanym wyłącznie przez USA. Pozostałe 44 państwa porozumienia miały utrzymywać stały kurs swych walut względem dolara. System upadł w roku 1971 r.

Polskie Mennice
Historyczną protoplastką dzisiejszej Mennicy Polskiej była Mennica Warszawska powołana do życia przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1766 r. w ramach jego wielkiej reformy monetarnej.
To właśnie w mennicy pojawiła się pierwsza w historii Warszawy maszyna parowa. Mennica działała także w okresie Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego – została zamknięta dopiero po jego likwidacji w 1867 r. W trakcie powstania listopadowego chwilowo zmieniła profil działalności – zamiast bić monety, odlewano w niej kule i części do broni.
Mennica wznowiła działalność już w wolnej Polsce po reformie Władysława Grabskiego jako Mennica Państwowa – mieściła się wtedy na warszawskiej Pradze, przy ulicy Markowskiej. Kolejne wznowienie działalności nastąpiło po okupacji niemieckiej.
Dziś zdecydowana większość monet produkowanych w Polsce powstaje w jednym miejscu – w funkcjonującej obecnie pod nazwą Mennica Polska wytwórni przy Żelaznej w Warszawie.

Utworzenie euro
Państwa Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na nową, wspólną walutę w 1992 r., powołując do życia traktatem z Maastricht Unię Europejską. 1 stycznia 2002 r. wprowadzono euro do obiegu w 12 krajach Unii. Już w lipcu tego samego roku z obiegu zostały wycofane między innymi niemiecka marka, frank francuski, austriacki szyling czy hiszpańskie peso. Dziś euro używane jest już w 19 krajach UE.