Historia straży w Lubaniu - stulecie pełne poświęceń

erka
AW
W roku 1917, kiedy to na dobre nie cichną jeszcze działa I wojny światowej, z inicjatywy właściciela majątku Janowice pana Herzego, powstaje Ochotnicza Straż Pożarna Lubanie.

Historia OSP Lubanie sięga z pewnością okresu sprzed I wojny światowej. Źródłem informacji na temat jednostki są liczne przekazy ustne mieszkańców i założycieli jednostki oraz kroniki kościelne prowadzone przez księdza Eugeniusza Lewandowskiego, długoletniego proboszcza Parafii Lubanie. Pierwszym zrzeszeniem pomagającym mieszkańcom w sytuacjach zagrożenia życia i mienia było zorganizowane z inicjatywy księdza plebana przy kościelne Bractwo Aniołów Stróżów. Do bractwa należeli silni i mądrzy mężczyźni, którzy w sytuacjach zagrożenia mieli dowodzić akcjami ratunkowymi. W czasie pożarów posługiwali się przedmiotami codziennego użytku: siekierami, drabinami i wiadrami czerpiąc wodę z pobliskich studni w które wyposażona była każda ówczesna zagroda mieszkalna.

Przeczytaj także: Pomóżcie mu! Niech ten chory człowiek nas nie terroryzuje!

W roku 1917, kiedy to na dobre nie cichną jeszcze działa I wojny światowej, z inicjatywy właściciela majątku Janowice Pana Herzego, powstaje Ochotnicza Straż Pożarna Lubanie. Naczelnikiem jednostki zostaje Wiktor Czerwiński z Lubania, który pełnił tę funkcję aż do II wojnyświatowej. Przy zaangażowaniu mieszkańców w okresie międzywojennym jednostka prężnie się rozwija dzięki sekretarzowi gminy Kędzierskiemu i gospodarzowi Bolesławowi Skrzeczkowskiemu. Ogromnym sympatykiem OSP okazuje się ks. proboszcz Kubicki, dzieki jego straniom powstaje orkiestra, której kapelmistrzem zostaje Jan Czerwiński. Orkiestra do wybuchu II wojny światowej uświetniała odprawianie każdej niedzielnej mszy o godz. 9. Orkiestra tworzyła również oprawę wszystkich uroczystości i świąt kościelnych.

W 1919 w Lubaniu staje pierwsza drewniana remiza na gruntach ziemskich państwa: Wyborskich i Dziedziców. W 1925 OSP Lubanie zakupuje sztandar, który mieszkanki Lubania własnoręcznie haftują z jednej strony umieszczając orła, z drugiej zaś wizerunek Św. Floriana. Sztandar mimo wojennej zawieruchy i okupacji jest chroniony i szczęśliwie zachowany do czasów współczesnych.

W Bydgoszczy powstaną Mieszkania+. Jak dostać się do programu?

Po zakończeniu II wojny światowej OSP reaktywuje swoją działalność z prezesem proboszczem Sulińskim i członkami zarządu: Wiktorem Czerwińskim, Janem Jaśkiewiczem i Władysławem Wiśniewskim. Początkowo OSP Lubanie dysponowała wozem konnym, którego ofiarodawcą był Dziedzic. W 1947 roku wóz konny zastąpiony zostaje wojskowym samochodem marki Dodge. Działalność OSP obejmowała również życie społeczne i kulturalne mieszkańców gminy Lubanie. Remiza była miejscem amatorskich przedstawień w wykonaniu strażaków, okolicznościowych występów dzieci szkolnych i zabaw tanecznych.

Na prośbę Powiatowej Komendy Straży w związku z pomniejszaniem się jednostki i jej gorszą kondycją organizacyjną w 1968 roku Janusz Sołtysiak przeniósł się z jednostki OSP Janowice do OSP Lubanie. Objął funkcję naczelnika i organizował drużynę od nowa. Jest to czas wymiany wozu strażackiego na Star 20 wyposażony w motopompę. Następnym wozem Lubańskiej jednostki staje się star 25 wyposażony oprócz pompy w 200 litrową beczkę. Rok 1992 owocuje budową nowej remizy strażackiej wyposażonej w dwa boksy garażowe. W roku 1997 w rocznicę 80-lecia Jednostka OSP zostaje obdarowana nowym sztandarem.

Rok 2000 jest czasem inwestycji w nowszy typowo terenowy wóz daf wyposażony w zbiornik wody o pojemność 2200 litrów i 200 litrów piany oraz autopompę o wydajności 2800 l na minutę. W pięć lat później w 2005 roku jednostka OSP Lubanie liczy 45 członków oraz organizuje drużynę młodzieżową OSP pod kierownictwem Radosława Baranowskiego. Jednostka OSP bierze udział w zawodach strażackich z dobrymi rezultatami. OSP Lubanie zajęła III miejsce w zawodach pożarniczych w Smólniku 4.06.2006 r. kwalifikując się do kolejnego etapu zmagań. Finalnie nasi druhowie zajęli 7 miejsce.

Ostatnie lata są czasem wykorzystywania środków unijnych oraz środków gminnych na zakup nowoczesnego sprzętu. W 2014 roku OSP zyskuje nowy wóz strażacki. Jest to ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy z funkcją chemiczno- ekologiczną marki MAN TGM , rok produkcji 2014.

W 2015 r. Jednostka wzbogacona zostaje w nowoczesny zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego firmy Lukas, składający się z: pompy hydraulicznej, rozpieracza kolumnowego, rozpieracza ramieniowego, nożyc. W 2016 r. dla Jednostki OSP Lubanie zostają zakupione ubrania koszarowe, ubrania specjalne Dragon, mundury, koszule, hełm Calisia-Vulcan, dystynkcje strażackie.
Rok 2017 jest czasem szczególnym dla lubańskiej jednostki. 23.09.2017 OSP Lubanie świętuje 100- lecie istnienia. Na tę wyjątkową okazję wójt gminy Larysa Krzyżańska pozyskuje dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którą przeznacza na przebudowę świetlicy strażackiej. Ze środków budżetu gminy zostaje również wyremontowana remiza strażacka OSP Lubanie.
Jednostka OSP Lubanie wzywana jest do około 40 wyjazdów rocznie, podczas, których gasi pożary, usuwa skutki wypadków komunikacyjnych czy kolizji. Oprócz działań związanych z ochroną przeciwpożarową, zajmuje się usuwaniem nadmiernej ilości śniegu z dachów zimą, dba o bezpieczeństwo i spokój na meczach LTP- lubańskiej drużyny piłkarskiej, usuwa skutki nawałnic i zalań. Swoją obecnością uświetnia święta kościelne i świeckie oraz organizuje zabawy taneczne.

Info z Polski 21.09.2017

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie