- Problemów nie brakuje, ale są i radości. Mamy obecnie pod opieką ośmioro dzieci, same dziewczyny. Na święta pewnie będzie więcej, bo przyjeżdżają dzieci, które już się usamodzielniły. Jak odchodzą z domu mówię im: drzwi naszego domu zawsze są dla was otwarte. I niektórzy wracają, odwiedzają nas - mówi Danuta Ziółkowska z Rozwarzyna koło Nakła. Wraz z mężem prowadzi od lat Rodzinny Dom Dziecka. Zdecydowała się na to mając trójkę własnych dzieci.
Rodzinny Dom Dziecka działa także w Paulinie (gmina Kcynia). Prowadzą go Ma-rzenna i Jerzy Łastowscy. To naj-dłużej działające tego typu placówki w powiecie.
Ale są jeszcze zawodowe rodziny zastępcze funkcjonujące na zasadach pogotowia opiekuńczego. Taką role pełnią w Orlu w gminie Mrocza Ewa i Robert Domańscy, a w Samo-strzelu w gminie Sadki Elżbieta i Jarosław Drajerowie.
Wielodzietne rodziny zastępcze są w Nakle (Honorata i Przemysław Drożniakowie), a także w Rościminie (Mariola i Mariam Zarębscy).
Szef Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle, Sebastian Hałas, podkreślał podczas uroczystego spotkania, że inne, większe powiaty np. inowrocławski, świecki czy bydgoski ziemski zazdrościć mogą nakielskiemu. Bo w naszym powiecie działają aż trzy warsztaty terapii zajęciowej: w Mroczy, Nakle i Szubinie. W najbliższym czasie poprawią się warunki obsługi w PCPR. Przybędzie miejsca, bo Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności zmieni adres.
- Teraz największy problem to finanse. Subwencje są coraz mniejsze, a dodatkowych zadań zlecanych PCPR przybywa - martwi się Sebastian Hałas.
W uroczystości wzięli też udział pracownicy ośrodków pomocy społecznej z Mroczy, Kcyni, Sadek, Nakła i Szubina oraz kadra DPS. Dla wszystkich gości zagrali uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Nakle. Były też życzenia i kwiaty od władz.
- Nas, nauczycieli, ocenić można po cenzurkach uczniów. W państwa pracy nie jest to tak oczywiste. Bo jak zmierzyć zmniejszanie się cierpienia, samotności, biedy? - pytał Artur Michalak, przewodniczący Rady Powiatu, nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Szubinie.
Czytaj e-wydanie »