Najnowsze potwierdzone 75. ognisko ASF w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 30 sierpnia. Afrykański pomór świń pojawił się na terenie gospodarstwa, w którym utrzymywano 48 świń, w miejscowości Zamch w gminie Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie. To w tym regionie ognisk jest w ostatnim czasie najwięcej.
To Cię może też zainteresować
Do końca roku jeszcze 4 miesiące, a statystyki przypadków ASF mogą być wyższe niż w 2018 roku, kiedy stwierdzono ich 3347. To był również jak dotąd najczarniejszy rok jeśli spojrzymy na liczbę ognisk ASF u świń - 213. Niestety, wyniki są już znacznie wyższe od tych ubiegłorocznych. Trudno zatem mówić o wygaszaniu wirusa. Rolnicy winią za jego rozprzestrzenianie się, rosnącą populację dzików.
Mapa ASF z zaznaczonymi obszarami ochronnym i objętym ograniczeniami z 1.09.2020 (--->wersja online):

ASF w całym 2019 roku:
- ogniska u świń: 48
- przypadki u dzików: 2477
ASF w całym 2018 roku:
- ogniska u świń: 213
- przypadki u dzików: 3347
To Cię może też zainteresować
Ministerstwo rolnictwa i Główny Inspektorat Weterynarii przygotowali 12 zaleceń dotyczących bioasekuracji wobec ASF
- Izoluj świnie w sposób wykluczający kontakt z innymi zwierzętami. Zabezpiecz drzwi i okna budynków inwentarskich przed dostępem owadów, gryzoni i innych zwierząt wolno żyjących.
- Karm świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem innych zwierząt.
- Stosuj minimum 30-dniową kwarantannę lub właściwą obróbkę termiczną/chemiczną dla roślinnych surowców paszowych pochodzących ze stref występowania wirusa w środowisku (obszary objęte ograniczeniami i obszary zagrożenia).
- Zmieniaj odzież roboczą i obuwie ochronne przy każdym wejściu do pomieszczeń inwentarskich.
- Przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich myj i odkażaj ręce i obuwie.
- Stosuj minimum 90-dniową kwarantannę dla materiałów pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami lub zagrożenia, wykorzystywanych jako ściółka dla świń.
- Unikaj udziału w polowaniach i odłowach zwierząt, w zbieraniu runa leśnego oraz w innych pracach lub czynnościach wymagających osobistego kontaktu ze środowiskiem potencjalnie zanieczyszczonym wirusem ASF. Jeśli brałeś w nich udział, przestrzegaj 72-godzinnje kwarantanny, bez kontaktu ze świniami.
- Zabezpiecz wjazd do gospodarstwa i wejścia do budynków inwentarskich poprzez zainstalowanie odpowiednio utrzymywanych i nasączonych środkami dezynfekcyjnymi mat dezynfekcyjnych.
- Przestrzegaj zakazu wnoszenia na teren gospodarstwa zwłok dzików, tusz dzików, ich części, trofeów, sprzętu i materiałów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.
- Unikaj wpuszczania na teren gospodarstwa pojazdów zakładów utylizacyjnych oraz innych pojazdów, a także maszyn oraz narzędzi rolniczych, które mogą przenosić wirusa ASF.
- Wyznacz miejsca w gospodarstwie do wjazdu, parkowania oraz oczyszczania i dezynfekcji pojazdów wjeżdżających i opuszczających teren gospodarstwa.
- Stosuj ogrodzenia stanowiące barierę oddzielającą gospodarstwo od zwierząt wolnożyjących. ma to duże znaczenie przy zapobieganiu przenoszenia wirusa ze środowiska do gospodarstwa.
To Cię może też zainteresować
