MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile trzeba poczekać na zwrot podatku w Kujawsko-Pomorskiem w 2024 roku? Zobaczcie nowy raport

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Najpopularniejszym odliczeniem jest ulga na dziecko: 1112,04 zł (92,67 zł miesięcznie) ulgi na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł  na trzecie dziecko, 2700 zł  na każde kolejne.
Najpopularniejszym odliczeniem jest ulga na dziecko: 1112,04 zł (92,67 zł miesięcznie) ulgi na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko, 2700 zł na każde kolejne. Archiwum/Polska Press
11 dni - tyle średnio czekają mieszkańcy Kujaw i Pomorza na zwrot nadpłaty podatku. Najczęściej są to pieniądze z tytułu ulgi na dziecko, przeważnie 1112,04 zł zł. W tym roku mamy czas do 30 kwietnia na rozliczenie swoich dochodów za 2023 rok. Wielu mieszkańców regionu już dostało zwrot podatku.

Spis treści

Pani Ewa z Bydgoszczy rozliczyła się wykorzystując usługę Twój e-PIT: - Zrobiłam to 8 marca wieczorem. Na zwrot z tytułu ulgi na dziecko czekałam do 19 marca, czyli 11 dni.

W Rypinie czeka się najkrócej - 6 dni

- Średni czas oczekiwania na zwrot podatku w województwie kujawsko-pomorskim wynosi obecnie 11 dni - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Najkrócej w regionie podatnicy czekają w Urzędzie Skarbowym w Rypinie, to sześć dni, w Drugim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy siedem dni, w Trzecim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy oraz w Urzędzie Skarbowym w Świeciu osiem dni.

Stróżyński ma na myśli zeznania PIT-36 i PIT-37. Przypomnijmy;

  • PIT-37 to najbardziej popularna deklaracja. Rozliczają ją pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło.
  • PIT-36 jest natomiast przeznaczony przede wszystkim dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

PIT tradycyjny i elektroniczny. Kiedy zwrócą podatek?

Składając PIT drogą tradycyjną, czyli zanosząc papierowe zeznanie do urzędu skarbowego lub wysyłając je tam pocztą, skarbówka ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty, a w przypadku przekazania dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje - 45 dni.

Krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku po złożeniu e-PIT-a to na pewno argument, by rozliczyć się elektronicznie. Rosnąca popularność wynika też z wygody. Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Usługa e-PIT. Tak to działa!

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi. KAS zachęca również do aktywowania usługi e-korespondencji przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

We wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku rozliczeń np. „etatowców” oznacza to, że w wielu przypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1,5% podatku.

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.

Najpopularniejsze ulgi - lista

Osoby do 26 roku życia, które w 2023 roku uzyskały wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, tj. nieprzekraczające całościowo 85 528 zł, nie mają obowiązku złożenia zeznania rocznego PIT w roku 2024.

Ulgi, z których mogą w tym roku skorzystać podatnicy to: prorodzinna, termomodernizacyjna, rehabilitacyjna, dla krwiodawców, internetowa, na IKZE i odliczenie darowizny od podatku.

Te osoby nie mogą sobie odliczyć podatku

Na koniec ważna uwaga! Odliczać podatek mogą tylko ci, którzy go płacą.

  • Nie dotyczy to m.in. emerytów z najniższym świadczeniem, ponieważ jest ono zwolnione z opodatkowania.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska