Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile uprawiasz ziemi, tyle dostaniesz premii

Kamila Perkowska
Małgorzata Felińska
W najbliższy czwartek ARiMR zacznie przyjmować wnioski o płatności do gruntów rolnych.

Gospodarze będą mogli starać się o nie przez dwa miesiące. Wypłata pieniędzy ruszy w grudniu.

- Wszystkie biura powiatowe są już przygotowane na odwiedziny rolników - zapewnia Beata Nawrocka, dyrektor kujawsko-pomorskiej ARiMR w Toruniu. Przed tegoroczną kampanią agencja postanowiła się wzmocnić. - Przyjęliśmy do biur dodatkowych kilkudziesięciu urzędników. To powinno usprawnić pracę - wyjaśnia.

Gospodarzy nie będą więc obsługiwali już pracownicy sezonowi. - Nie wszyscy byli z nich zadowoleni. A oni sami wiedząc, że są u nas tylko na chwilę, chyba nie odczuwali odpowiedniej mobilizacji do wykonywania powierzonych im zadań - mówi pani dyrektor.

***

AGENCJA STAWIA WARUNKI

Dopłaty podstawowe do gruntów rolnych możesz dostać, jeżeli:

  • posiadasz numer identyfikacyjny nadany wcześniej przez ARiMR;


  • jesteś właścicielem przynajmniej jednego hektara ziemi, a każda z twoich działek przekracza 10 arów;


  • utrzymujesz grunty w dobrej kulturze rolnej, czyli np. nie wypalasz traw;


  • masz konto w banku.


    ***


    Muszą radzić sobie sami


    Za kilka dni obowiązków przybędzie też doradcom z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Każdy, komu wypełnienie wniosku sprawi trudność, będzie mógł skorzystać z ich pomocy. - Nasipracownicy zostali przeszkoleni przez ARiMR. Wiedzą o wszystkich nowościach czyhających na gospodarzy w przygotowanych przez agencję drukach - przekonuje Ryszard Kamiński, zastępca dyrektora ODR.


    Niestety, od tego roku pomoc przy wypisywaniu wniosków i zaznaczaniu działek na ortofotomapach będzie odpłatna. - Dotąd otrzymywaliśmy finansowe wsparcie z Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa. Skończyło się i musimy radzić sobie sami - przyznaje dyrektor.


    Decyzję o wprowadzeniu cennika podjęły wszystkie ośrodki w kraju, a konkretnie ich rady społeczne. - Składają się one w większości z rolników, więc to była również ich decyzja - tłumaczy.


    Opłaty nie zabolą


    Teraz za każdy hektar, do którego przysługuje dopłata, rolnik zapłaci 3 złote. Złotówkę mniej ten, którego powierzchnia gospodarstwa przekracza 25 hektarów. - Stawki nie są zbyt wysokie, nie powinny zaboleć. W innych regionach, np. w Wielkopolsce trzeba będzie zapłacić więcej - twierdzi Kamiński.


    Dyrektor Nawrocka liczy na dobrą współpracę z ODR-em i mimo wprowadzenia opłat, nie obawia się, że gospodarze zrezygnują w tym roku z pomocy doradców. - Lepiej teraz zapłacić niewielką kwotę niż potem za źle wypełniony wniosek stracić dopłaty - uważa.


    Ośrodek pomoże nie tylko przy wypisywaniu druków. - Wszystkie rejonowe zespoły doradców otrzymały GPS-y. Za opłatą zmierzą działki rolników - mówi Ryszard Kamiński.


    Jeden druk wystarczy


    A ci o płatności obszarowe będą starali się już po raz czwarty. I pewnie nie mieliby z tym żadnych problemów, gdyby nie fakt, że w tym roku wprowadzono we wnioskach kilka istotnych zmian.


    Najważniejszą będzie konieczność wpisania grupy upraw, a nie poszczególnych upraw. Na przykład: rośliny zbożowe, rzepak na cele spożywcze oraz strączkowe - jeśli sąsiadują ze sobą - trzeba zaznaczyć jako jedną działkę na mapce i we wniosku. - Nie należy ich rozdzielać, ponieważ przysługuje do nich ta sama dopłata - tłumaczy Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR.


    W tym roku wnioskodawcy będą musieli też wykazać w formularzach wszystkie działki ewidencyjne, na których znajdują się ich grunty. - Należy wpisać ziemię nie zgłoszoną do żadnych dopłat oraz tę, która została lub dopiero zostanie zalesiona - wyjaśnia rzecznik.


    ***


    WIĘCEJ PIENIĘDZY I WYMAGAŃ


    Dopłaty paszowe: jeśli w okresie referencyjnym od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. miałeś przynajmniej 0,3 dużej jednostki przeliczeniowej na jeden hektar, zarejestrowanej w systemie IRZ.


    Dopłaty energetyczne: jeżeli uprawiasz rośliny na cele energetyczne, podpiszesz umowę kontraktacyjną z przetwórcą lub dołączysz do wniosku oświadczenie, że produkujesz je na własne cele.


    Dopłaty cukrowe: jeśli podpisałeś umowę z cukrownią na odbiór buraków i starasz się też o dopłaty podstawowe. Pamiętaj: wniosek o obie płatności musi złożyć jedna osoba!


    ***


    To jeszcze nie koniec zmian. - Jeden formularz wystarczy, by starać się zarówno o dopłaty bezpośrednie podstawowe i uzupełniające, cukrowe, paszowe, do roślin energetycznych oraz o płatności ONW, czyli do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania - mówi z kolei dyrektor ARiMR.


    Listę roślin objętych dopłatami uzupełniającymi można znaleźć na stronie www.arimr.gov.pl


    Kara za spóźnienie


    W tym roku rolnicy sami mogli zadecydować w jakiej formie chcą otrzymać z agencji druki. - Przesyłamy je w tradycyjnej formie papierowej, na płycie CD, lub drogą elektroniczną, bo coraz więcej gospodarzy ma w domu komputer z dostępem do internetu - tłumaczy Radosław Iwański.


    Zgodnie z unijnymi przepisami ARiMR będzie przyjmowała dokumenty przez dwa miesiące (15 marca - 15 maja). Kto nie zdąży w tym terminie, nie straci szansy na pieniądze. Dostanie ich jednak mniej. - Przez kolejnych 25 dni za każdy dzień spóźnienia będziemy potrącali jeden procent z kwoty, o którą gospodarz chce wnioskować - wyjaśnia Beata Nawrocka.


    Do ostatniego rolnika


    Biura powiatowe ARiMR będą przyjmowały druki w godzinach swojego urzędowania (8.15-16.15). - Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będziemy pracowali dłużej - do ostatniego rolnika - zapowiada dyrektor ARiMR w Toruniu. Także doradcy dostosują się do potrzeb gospodarzy. - Nie wykluczamy pracy po godzinach. W każdej chwili możemy oddelegować do rejonów pracowników z Minikowa, Przysieka lub Zarzeczewa. Lepiej jednak niech nikt nie zwleka do ostatniej chwili - apeluje do rolników dyrektor Kamiński.


    ***


    Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie musiała przelać dopłaty na konta gospodarzy w ciągu siedmiu miesięcy (1 grudnia br. - 30 czerwca 2008 r.).


    ***


    [email protected]

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Dołącz do nas na X!

    Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

    Obserwuj nas na X!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska