Józefa Spychała i Lucyna Orcholska z OR Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bydgoszczy odpowiedziały na pytania naszych Czytelników:
Ubezpieczeniu społecznemu rolników można podlegać z mocy ustawy bądź na wniosek . Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i art. 16 ust. 1 pkt 1 zawartym w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2016, poz. 277 ze zm.), ubezpieczeniu z mocy ustawy podlega rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny. Natomiast art. 7 ust. 2 i art. 16 ust. 2 umożliwia ubezpieczenie na wniosek. Przy czym ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników nie określa minimalnej powierzchni gospodarstwa rolnego, która uzasadniałaby objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym.
Z art. 6. pkt. 4. ustawy wynika, że gospodarstwem rolnym jest każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej, tj. działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej. Przy objęciu ubezpieczeniem na wniosek istotne jest zatem udowodnienie przez rolnika, że prowadzi on działalność rolniczą, która stanowi stałe źródło utrzymania i uzasadnia podleganie ubezpieczeniu, a nie powierzchnia gospodarstwa rolnego, które służy prowadzeniu działalności rolniczej.