Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu Polaków czyta książki? Sprawdziła to Biblioteka Narodowa

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Biblioteka Narodowa przedstawiła najnowsze badania dotyczące czytelnictwa w Polsce. Aż 62 procent rodaków nie przeczytało w ostatnim roku ani jednej książki

Jak mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, czyli autora badań, 38-procentowy poziom czytelnictwa w Polsce utrzymuje się od mniej więcej 10 lat. Najgorzej było w latach 2004-2008, gdzie czytający Polacy byli w zdecydowanej mniejszości.

- Nasze badania nie pokazują zasadniczych zmian, jeśli chodzi o tendencje w czytelnictwie. Możemy mówić jedynie o lekkim wzroście i to zarówno wśród tych, którzy przeczytali co najmniej jedną książkę, jak i osób, które w ciągu roku przeczytały ich siedem i więcej - dodaje dr Makowski.

A osób deklarujących czytanie siedem i więcej książek rocznie w tegorocznym badaniu było 9 procent.
- Coraz mniej osób czyta książki i to widać również u nas - przyznaje Ewa Stelmachowska, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. - Co mnie najbardziej martwi, to fakt, że największy spadek widzimy u dzieci i młodzieży. - Oczywiście nie stoimy w miejscu i robimy wszystko, by mieszkańców zachęcić do czytania.
A chęć do czytania, można, jak pokazują badania Biblioteki Narodowej, niemal „wyssać z mlekiem matki”. Osoby z domów, gdzie czytają wszyscy pozostali, same także czytają książki - aż 82 procent ankietowanych. W domach, gdzie nie ma zwyczaju czytania, jedynie 13 procent deklaruje, że wybiera lekturę książek. Jeszcze wyraźniej widać tę zależność w pytaniu o znajomych i przyjaciół: w nieczytającym kręgu towarzyskim znajdziemy zaledwie 5 procent czytelników.

- Dzieci obserwują i naśladują rodziców. Jeśli widzą mamę czy tatę z książką, to i sami zaczną czytać - mówi Ewa Stelmachowska. Sama wspomina, że będąc dzieckiem chciała jak najszybciej nauczyć się czytać, bo zazdrościła tego swoim rodzicom.
- Niestety pęd życia i to, że jesteśmy ciągle zabiegani, powoduje, że nie mamy czasu, by poczytać własnym dzieciom. A to przecież często okazja, by pobyć ze swoją pociechą - dodaje dyrektor bydgoskiej biblioteki. I wymienia same korzyści wynikające z czytania: robimy mniej błędów, i to zarówno w pisaniu, jak i mówieniu, rozwijamy wyobraźnię i spojrzenia na rzeczywistość.
Kto nie jest zwolennikiem papierowych książek, może czytać e-booki. Na przykład dzięki platformie Legimi. Wystarczy wejść na stronę legimi.com/WIMBP_B i założyć darmowe konto.

W badaniu Biblioteki Narodowej widać, że osoby deklarujące się jako czytelnicy książek najchętniej czerpią wiadomości o świecie także za pośrednictwem lektury, często w internecie - 37 procent. Natomiast Polacy, którzy nie czytają, wybierają przede wszystkim radio i telewizję - 55 procent.

Szczegółowy raport z badania poznamy w maju.

Dane pochodzą z końca 2017 roku, opracowane zostały na podstawie danych zawartych w numerach PESEL. Oto lista najpopularniejszych nazwisk w naszym regionie. Zobaczcie czy jesteście na liście. Dowód osobisty w telefonie. Konferencja prasowa Minister Cyfryzacji Anny Streżyńskiej i Prezydenta Łodzi Hanny Zdanowskiej

Najpopularniejsze nazwiska w Kujawsko-Pomorskiem [nowe dane]

Wideo: Info z Polski - 15.03.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska