https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inna forma upamiętnienia rocznicy zakończenia hitlerowskiej okupacji Torunia

jm
Tak wyglądały uroczystości w 2016 roku
Tak wyglądały uroczystości w 2016 roku Jacek Smarz
72. rocznicę zakończenia hitlerowskiej okupacji Torunia upamiętnią żywe lekcje historii - wystawa, spotkanie ze świadkiem historii i zapalenie znicza pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945”.

- Dlaczego w tym roku nie będzie uroczystych obchodów wyzwolenia Torunia spod okupacji hitlerowskiej? - takie pytanie skierował do prezydenta Torunia Marek Jopp, przewodniczący Rady Powiatowej SLD w Toruniu. - Tradycyjnie w rocznicę tego wydarzenia organizowane były uroczyste miejskie obchody. Zawsze otrzymywaliśmy na nie zaproszenie. W tym roku takowe nie dotarło. Postanowiłem więc zadzwonić do Urzędu Miasta i dowiedzieć się u źródła. Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że Prezydent podjął decyzję, iż w tym roku nie będzie uroczystych obchodów wyzwolenia Torunia spod okupacji hitlerowskiej – pisze Marek Jopp.

Jego pismo trafiło też do naszej redakcji. Jak decyzję komentuje toruński magistrat?

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Z uwagi na wiele kontrowersji jakie od lat wywołuje ta data, decyzja o rezygnacji z oficjalnych uroczystości tego dnia, została poprzedzona zleconymi przez prezydenta Torunia konsultacjami ze środowiskiem kombatanckim i historykami. Prośba o wydanie opinii w tej sprawie została przesłana do wszystkich, 12-tu związków kombatantów, a także do Dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta.

- Odpowiedziało 6 związków, między innymi Związek Żołnierzy AK, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych czy Związek Sybiraków. Szerokiej analizy problemu podjął się także prof. dr hab. Mirosław Golon z Zakładu Historii XX wieku UMK. Zaznaczył w niej, że dla części społeczeństwa zakończenie terroru hitlerowskiego jest z pewnością okazją do świętowania, ale nie można również zapomnieć, że dla innych jest to czas rozpoczęcia represji Związku Radzieckiego. W oparciu o te wszystkie opinie i zebrane informacje prezydent Torunia podjął decyzję o upamiętnieniu ofiar okupacji hitlerowskiej poprzez złożenie 1 lutego przez władze miasta znicza pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945”.

Warto dodać, że 1 lutego w godz. 9-14 w I LO dostępna będzie wystawa pamiątek wojskowych „Toruń 1945”. Natomiast w godz. 10.30-11.30 odbędzie się spotkanie ze świadkiem historii - Kazimierzem Wachem, prezesem Okręgu Toruńskiego Światowego Związku AK. Wstęp wolny. Wstęp jest wolny.

Rzeczniczka prezydenta Torunia zaznacza też, że pomordowanym w latach 1939-1945 oddajemy cześć kilka razy w roku - 1 września (rocznica wybuchu II wojny światowej), 28 października (rocznica pierwszych straceń na Barbarce) oraz 8 maja (rocznica zakończenia II wojny światowej - świetle ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. dzień ten ustanawia się Narodowym Dniem Zwycięstwa w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami).

Pogoda na dzień (01.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tow. M. Zaleskiemu znów odbiło?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska