www.pomorska.pl/inowroclaw
Więcej informacji z Inowrocławia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/inowroclaw
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu w ciągu dziesięciu miesięcy wszczęli 3312 postępowań przygotowawczych, o 141 więcej w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.
Zwiększyła się zwłaszcza liczba włamań z 286 do 367 i rozbojów z zastosowaniem przemocy z 42 do 56.
Na wysokim poziomie utrzymuje się kradzież cudzych rzeczy. Tego rodzaju przestępstw popełniono 606.
Wykrywalność wszystkich czynów łamania prawa, niestety, spadła o 3 proc. - do 67,6.
Niż i powroty
Według kryminologów, wpływ na zahamowanie spadku przestępczości, jaki miał miejsce w ostatnich latach, spowodowany był niżem demograficznym. Zmalała bowiem liczebność roczników młodych mężczyzn, z których rekrutowała się większość pospolitych przestępców.
Ponadto w wielu młodych ludzi, po otwarciu rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wyjechało za granicę. Niektórzy z nich łamali prawo, m.in. na Wyspach Brytyjskich. Niektórzy też - z powodu kryzysu - wrócili z ekonomicznej emigracji w rodzinne strony.
Gdy brakuje perspektyw życiowych
Poza tym na wzrost przestępczości niewątpliwie ma wpływ wskaźnik bezrobocia. Chociaż Polska jest najmniej dotknięta kryzysem gospodarczym, to jednak przybywa ludzi bez pracy, tracących nadzieje na przyszłość. Brak perspektyw życiowych ma niemały wpływ na wzrost przestępczości.
Tylko we wrześniu w powiecie inowrocławskim zarejestrowano ponad 1200 osób poprzednio pracujących. Tym samym ich liczba wzrosła do około 11 000.
Długotrwale bezrobotnych było przeszło 7000, a do 25 lat - około 1600. W rejestrze urzędu pracy jest również 172 bezrobotnych. którzy - po odbyciu kary pozbawienia wolności - nie podjęli zatrudnienia.