https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Będziemy pić Jadwigę ze Źródła Królowej Jadwigi, a kąpać się w Solannovej ze Źródła Solankowego

Dariusz Nawrocki, [email protected], tel. 52 357 22 33
Fot. sxc
Wykonanie odwiertu w Solankach kosztowało aż 3,5 miliona złotych. Zdaniem zwycięzców konkursu na nazwę źródła i wody, która z niego popłynie, to nie są zmarnowane pieniądze.

Wśród inowrocławian trwają dyskusje, czy warto było wydać aż tyle pieniędzy na ten cel.

- Ja odpowiadam, że warto. Bo to jest przyszłość uzdrowiska i miejsc pracy. Żeby utrzymać status Inowrocławia, jako miasta uzdrowiskowego, musieliśmy mieć źródła. Dotąd jako jedyni w Polsce ich nie mieliśmy - tłumaczy prezydent Ryszard Brejza.

Słowa prezydenta popierają zwycięzcy konkursu na nazwę wód leczniczych i ich źródeł.

- Warto było wydać te pieniądze, by zapewnić przyszłość naszemu miastu - mówi Małgorzata Burnat, a Maria Wróbel kontynuuje: - Przemysł w Inowrocławiu trochę więdnie, a uzdrowisko to jest nasza przyszłość. Trzeba robić wszystko, żeby w Inowrocławiu nie zostali tylko sami emeryci i blokersi.

Podobnego zdania są panowie.

- Dużo osób jest niezadowolonych, ale trzeba patrzeć perspektywicznie. Solanki są bazą dla tworzenia nowych miejsc pracy - mówi Andrzej Ślachciak, a Piotr Bochat dodaje: - Skoro mamy lecznicze wody pod ziemią, to dlaczego nie mielibyśmy ich wykorzystać.

A skoro jest woda, to musi mieć swoje imię. Stąd pomysł na konkurs na nazwę dla dwóch kolejnych źródeł i wody.

- Pierwsze źródło zlokalizowane jest w pobliżu ulicy Miechowickiej i płynie z niego woda lecznicza do wykorzystywania w kuracji pitnej. Drugi odwiert wykonany został w Parku Solankowym i wydobywana będzie z niego woda lecznicza do kąpieli - tłumaczy Monika Dąbrowska, rzecznik prasowy prezydenta.

Ponad 300 propozycji

Na konkurs wpłynęło łącznie ponad 300 propozycji. Były przeróżne. Oto przykładowe: Solno, Kujawiak, Źródło Królewskie, Cuiaviana, Miechowiczek, Miecho-Zdrój, Naturino i Dar Kujaw, Zdrój Królewski, Królewianka, Solinka, Krajanka, Źródło Zdrowia Solanek, Źródło Zygmunta, Zdrojowe, Wannasol, Terapino, Uzdrowiczanka, Kasprowiczanka, Dar Solanek, Mgiełka, Łza Tężni, Zygmunt, Pijino i Woda Kujawska.

Ostatecznie jury uznało, iż najlepszą nazwę dla źródła przy ulicy Miechowickiej wymyślili: Małgorzata Burnat i Piotr Bochat (" Źródło Królowej Jadwigi"), dla wody z tego źródła: Małgorzata Burnat, Andrzej Ślachciak i Maria Wróbel ("Jadwiga"), dla źródła w Parku Solankowym - Maria Wróbel (" Źródło Solankowe"), a dla wody Gabriel Trzosek ("Solannova").

Propozycje te teraz analizować będą radni. Następnie zostaną one przesłane do ministra ochrony środowiska. Jeśli wszystko pójdzie po myśli prezydenta, w pijalni, która powstanie w Solankach wypijemy "Jadwigę". Kąpać się natomiast będziemy w Wodzie Solannowej, w nowym, krytym basenie wybudowanym przy hotelu "Park".

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jadzia
W artykule brakuje istotnych informacji
Kto, jaki podmiot zapłacił te 3,5 miliona za odwiert?
Miasto? Przedsiębiorstwo Komunalne?
Jak ten wydatek wpływa na budżet inwestora? czy wydane pieniądze pogłebiają deficyt budżetowy? czy pochodzą z kredytu?
Kto będzie zarabiał na sprzedaży wody z odwiertu? Nowy właściciel uzdrowiska?
Wypowiedzcie się, co myslicie o inwestowaniu przez samorząd w prywatne przedsięwzięcia. Ustawa zabrania samorządom prowadzenia działalności gospodarczej. Wodę bedzie sprzedawała komunalka?
m
mario
Co ma oznaczać ta "Solannova"? To już było - w piosence Turnaua - więc z oryginalności pała. Tylko że tam się "solannova" rymowała z "bossanova".

Dobrze jest nazwać wodę mineralną imieniem żeńskim. Może "Ryszarda"?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska