Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

Wzorowane na inowrocławskich tężnie solankowe funkcjonują od 8 lat w nadmorskiej Stegnie - wczasowisku chętnie odwiedzanym także przez mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego.
Tężnie solankowe z tarasem widokowym przy sanatorium "Fala" w Stegnie (woj. pomorskie) oddano do użytku w 2014 r. Jak wynika z naszych informacji, przy ich projektowaniu wzorowano się m.in. na tężniach znajdujących się w Parku Solankowym w Inowrocławiu. W porównaniu z inowrocławskim obiekt jest stosunkowo niewielki, jednak odznacza się nie mniejszą urodą. Obok tężni znajduje się siłownia plenerowa.
Do budowy inhalatorium w Stegnie wykorzystano drewno sosnowe i świerkowe oraz chrust tarniny. Ciekawostką jest fakt, że w głównej części konstrukcji zastosowano drzewo z rozbiórki ponad stuletniej stodoły.
Wokół tężni panuje specyficzny mikroklimat, tworzony przez spływającą po tarninie solankę. Powstający w ten sposób aerozol wzbogaca powietrze o jod, wapń, magnez i i inne dobroczynne dla naszego organizmu mikroelementy. W Stegnie wykorzystywana jest solanka (woda chlorkowo-sodowa) z uzdrowiska w Ciechocinku.
Z inhalacji tężniowej chętnie korzystają nie tylko kuracjusze wzmacniający zdrowie w sanatorium "Fala", ale i mieszkańcy Stegny oraz goście tej popularnej miejscowości wczasowej nad Bałtykiem.
Dodajmy, że oprócz największych i najsłynniejszych tężni solankowych w Ciechocinku, inne znane inhalatoria w Polsce to konstrukcje w Kontancinie koło Warszawy, Inowrocławiu, Wieliczce, Busku-Zdroju, Rabce-Zdroju, Gołdapi, Iwoniczu-Zdroju. W ostatnich latach powstało wiele tego typu mniejszych obiektów w różnych miastach Polski.
W galerii prezentujemy zdjęcia tężni w Stegnie.
- Stare zdjęcia z Przyjezierza. Tak wyglądał ośrodek wczasowy PTTK
- Inowrocław. Tak było na koncercie Cleo. Zobaczcie zdjęcia
- Inowrocław. Tak było na Mistrzostwach Polski Strongman w Parach. Zdjęcia
- Utalentowana Julia dostała się na studia w USA. Zbiera pieniądze na wyjazd
- Ceny nad Bałtykiem 2022. Tyle w Stegnie trzeba zapłacić nie tyko za dania z ryb
- Tak w 1949 r. wypoczywali w Krynicy Morskiej harcerze z ziemi mogileńskiej [zdjęcia]