Uzdrowisko Ciechocinek zgłosiło do naszego plebiscytu "Ciechocińską sól spożywczą".
Powstaje przez zagęszczenie solanki, zawiera naturalne pierwiastki, w tym wapń, magnez i potas, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
Ciechocińska sól spożywcza wpisana została na "Listę Produktów Tradycyjnych" prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Należy do podstawowych przypraw poprawiających walory smakowe potraw, jest też wykorzystywana do konserwacji mięsa i kiszenia warzyw. W wielu domach wciąż stosuje się sól jako środek czystości, myjąc nią na przykład przypalone garnki.
Sól pochodząca z Ciechocinka, to tak zwana warzonka, powstaje poprzez odparowanie wody z solanki, warzenie i krystalizację. Solankowe źródła znane są tu od bardzo dawnych czasów, na początku XIX wieku pisał o nich Stanisław Staszic. Tężnie, niezbędne do pozyskania soli z solanki, powstały wkrótce po tym. Ich próbny rozruch odbył się w 1830 roku.
Od tamtego czasu produkcja soli odbywa się w niemal niezmieniony sposób.
Najpierw solanka jest zatężana na tężniach - jest to solanka ze źródła nr 11, które znane jest każdemu z nas jako fontanna "Grzybek". Pozyskiwana jest z tego źródła mineralna woda lecznicza chlorkowo-sodowo-jodkowa. Po przepuszczeniu przez trzy tężnie solanka zostaje zagęszczona do 30 procent, następnie transportowana jest rurociągiem do drewnianych zbiorników na terenie Zakładów Produkcji Zdrojowej.
Stąd przesyłana jest dalej do podgrzewacza w warzelni, gdzie podgrzana zostaje do 45 stopni Celsjusza, a potem do panwi, czyli płaskiego naczynia z grubej stalowej blachy, w której podgrzewa się ją znacznie bardziej, bo do około 106 stopni. Podczas podgrzewania z solanki wytrącają się kryształki soli, które wybiera się na drewniany parownik.
Z ciechocińską warzelnią soli związane są całe pokolenia warzelników, którzy, jak dawniej, większość prac wykonują przy pomocy tych samych prostych narzędzi.
Chcą Państwo zagłosować na sól z Ciechocinka ? Można wysłać SMS na 72355 wpisując w nim treść: PRZ.1 (kategoria: "Przetwórstwo").
Kto prowadzi w poszczególnych kategoriach plebiscytu? Aktualne wyniki znajdą Państwo tutaj