Sobotnia uroczystość rozpoczęła się mszą św., koncelebrowaną pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego, administratora apostolskiego, w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. W świątyni zgromadziła się społeczność szkolna, przybyli też rodzice uczniów, duchowni, goście z Alfonsem Demskim, bratankiem patrona, poczty sztandarowe licznych placówek oświatowych, samorządowcy z prezydentem Ryszardem Brejzą, fundatorzy sztandaru i wszyscy ci, którzy położyli podwaliny pod powstaniem szkół katolickich w Inowrocławiu.
Ich działalność datuje się od 1 września 1999 r., od utworzenia gimnazjum. Później zaś rozpoczęły działalność szkoła podstawowa i liceum. Organem prowadzącym stała się Archidiecezja Gnieźnieńska. 30 kwietnia br. abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, prymas Polski, podpisał dekrety o nadaniu z dniem 12 czerwca 2010 r. Katolickiej Szkole Podstawowej i Zespołowi Szkół Katolickich imienia bł. ks. Władysława Demskiego.
W trakcie Eucharystii abp Henryk Muszyński i dr Tomasz Łaszkiewicz, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa historycznego podczas drugiej części uroczystości przypomnieli postać i religijną-wychowawczą posługę patrona szkół katolickich. Ks. Władysław Demski urodził się w 1884 r. w Straszewie na Warmii, w rodzinie rolniczej o silnych tradycjach patriotycznych. Po ukończeniu seminarium duchownego zaangażował się w działalność Związku Polaków w Prusach Wschodnich. Gdy po plebiscycie tereny Mazur przyłączono do Niemiec, opuścił rodzinne strony. W 1924 r. rozpoczął pracę w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uczył greki, łaciny i języka niemieckiego w Inowrocławiu i Bydgoszczy. Po wybuchu wojny i aresztowaniu ks. Stanisława Kubskiego, proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP, przez dwa miesiące administrował tą parafią zanim został aresztowany. Zginął śmiercią męczeńską w 1940 r. w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
W 1999 r. papież Jan Paweł II zaliczył ks. Władysława Demskiego do grona błogosławionych.
W trakcie uroczystości wręczono i poświęcono sztandar, ufundowany przez sponsorów. Przedstawiciele wszystkich klas złożyli ślubowanie.
Inscenizacja pod tytułem "Sursum Corda", poświęcona życiu patrona inowrocławskich szkół katolickich, życzenia gości i wręczenie nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu literackiego i plastycznego złożyły się na końcowy akcent sobotniego wydarzenia.