Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Cech zamontował panele, uczniowie Szkoły Rzemiosła mają nową pracownię odnawialnych źródłach energii. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Zespół Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu wzbogacił się o nową salę edukacyjną. Uczniowie zdobywać będą tam wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii. Sala powstałą dzięki montażowi na siedzibie Cechu rzemiosł Różnych instalacji fotowoltaicznej
Zespół Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu wzbogacił się o nową salę edukacyjną. Uczniowie zdobywać będą tam wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii. Sala powstałą dzięki montażowi na siedzibie Cechu rzemiosł Różnych instalacji fotowoltaicznej Dominik Fijałkowski
Z nowej pracowni edukacyjnej korzystać będą uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu, zdobywając tam wiedzę o odnawialnych źródłach energii.

Schody w Nowem będą jak nowe

Utworzenie pracowni w budynku Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Poznańskiej było możliwe dzięki montażowi na dachu tego obiektu instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp (kilowatopików). Inicjatywę wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wykonawstwem zajęła się firma Energia Capital w Inowrocławiu.

- Na terenie naszego województwa zbudowaliśmy już kilka takich instalacji. Cieszę się, że jedna z nich mogła powstać w Inowrocławiu, a przy okazji stworzono ciekawą salkę edukacyjną. Takie inicjatywy mają służyć edukacji, pomagać w tym, by uczniowie zdobywali wiedzę o odnawialnych źródłach energii i jakie są z tego korzyści - mówił podczas otwarcia pracowni Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu.

Z kolei dyrektor szkoły Ireneusz Springer zauważył, że dzięki inwestycji i dzięki temu, że Cech Rzemiosł Różnych, jako organ prowadzący, przekazał szkole nową salę edukacyjną, młodzież będzie mogła poznać nie tylko fotowoltaikę, ale również zdobywać ogólną wiedzą o prądzie.

- Ta instalacja pozwala nam uwolnić się od energii powstającej z węgla. Korzystając z takich urządzeń ratujemy środowisko, w którym żyjemy - zauważyła jedna z uczennic „Rzemieślnika”.

Piotr Jóźwiak, podstarszy inowrocławskiego cechu podkreślał, że montaż instalacji oraz uruchomienie pracowni, to już drugi projekt realizowany wspólnie z WFOŚiGW. Do korzystania z sali edukacyjnej zaprosił szkoły i przedszkola z Inowrocławia i powiatu.

Program edukacyjny, jaki realizować będzie Zespół Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu, dotyczący odnawialnych źródeł energii, zakłada zajęcia teoretyczne, a następnie zajęcia praktyczne. Młodzież w ich trakcie poznawać będzie rzeczywiste funkcjonowanie i elementy składowe instalacji fotowoltaicznej. Odczyty z urządzeń instalacji pozwolą na realne pokazanie i uzmysłowienie, ile energii słonecznej przekształcić można w energię elektryczną i w jakim czasie się to dzieje.

Taki rodzaj edukacji ma na celu bezpośrednie oddziaływanie na rzecz kształtowania postaw społecznych w stosunku do ekologii i ochrony środowiska. Podnosi świadomość ekologiczną u dzieci i młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska