W ustawie proponuje się zawrzeć następujący zapis:
"Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".
Zdaniem członków konfederacji, wprowadzenie takiego zapisu oznacza, że pod pretekstem COPVID-19 można bez konsekwencji łamać prawo.
- W takiej sytuacji ani CBA, ani CBŚ nie będą mogły postawić urzędnika przed sądem - usłyszeliśmy podczas konferencji.
Podobne konferencja pod biurami posłów PiS przedstawiciele Konfederacji zorganizowali w całej Polsce. Mieli też przygotowane pisma do parlamentarzystów z PiS - prośby o odrzucenie nowelizacji.
Oto treść pisma, które zaprezentowano w trakcie inowrocławskiej konferencji:
"Reprezentując Klub Konfederacji w Powiecie Inowrocławskim zwracamy się do Pani/Pana z uprzejma prośbą o dokonanie głębokiego namysłu nad sposobem głosowania w sprawie ustawy "Bezkarność+" (druk sejmowy 539) i odrzucenie jej.
Uzasadnienie
1. Wszyscy doskonale wiemy, że Sejm powołany jest do stanowienia prawa, natomiast proponowana ustawa dotyczy wprowadzenia bezprawia pod pretekstem walki z COVID-19. Wiadomo, z doświadczeń naszej cywilizacji, że z każdej pozytywnie umocowanej działalności można utworzyć tyranię i tego właśnie obawiamy się.
2. W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że celem jej jest "wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępność czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19", czyli jasno widać, że celem ustawy jest nazwać naruszanie obowiązków służbowych i innych przepisów normalnym działaniem, a przecież uregulowania te zostały wypracowane latami przez liczne organy i organizacji w celu wyznaczenia granic dla utrzymania porządku organizacyjnego i prawnego. Usunięcie tych granic może pociągnąć za sobą nieprzewidywalne i niebezpieczne skutki.
3. Ponadto zastosowanie kryterium interesu społecznego rozmywa definiowanie czynu - można będzie do niego włączyć rozmaite działania prawie bez ograniczeń, np. wyrzucenie kogoś z autobusu z powodu kaszlu, który może być objawem alergii.
4. Przypominamy treść przysięgi poselskiej: "Ślubuję uroczyście, jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej", nalegamy na wnikliwe rozważenie możliwych negatywnych skutków proponowanej ustawy. Apelujemy o działania w poczuciu własnej godności i honoru oraz o uwzględnienie dobra Polaków i innych mieszkańców Rzeczpospolitej Polskiej.
Wobec powyższego wnosimy jak na wstępie, o odrzucenie tej ustawy jako rujnującej porządek prawny".
- Wybieramy najsympatyczniejszą parę w Inowrocławiu
- W lasach powiatu inowrocławskiego są już taaakie grzyby
- Promocja książki „Trapezy i łzy”
- Żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego w regionie budują most pontonowy w stolicy
- Turyści rowerowi z Kruszwicy i Inowrocławia na urodzinach klubu "Torpedo"
- Wypadek na A1. Spłonęło luksusowe lamborghini. Zobaczcie zdjęcia
