https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary "krwawej nocy" z 22 na 23 października 1939 roku. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
W Inowrocławiu uczczono 81. rocznicę "krwawej nocy" - hitlerowskiego samosądu na Polakach przetrzymywanych w inowrocławskim więzieniu
W Inowrocławiu uczczono 81. rocznicę "krwawej nocy" - hitlerowskiego samosądu na Polakach przetrzymywanych w inowrocławskim więzieniu Dominik Fijałkowski
Delegacje władz powiatu inowrocławskiego, miasta Inowrocławia, Sejmiku Województwa i służby więziennej złożyły kwiaty pod tablicą umieszczoną na murze Zakładu Karnego w Inowrocławiu dla upamiętnienia ofiar "krwawej nocy".

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

W nocy z 22 na 23 października 1939 roku hitlerowcy dokonali samosądu na przetrzymywanych w więzieniu w Inowrocławiu mieszkańcach miasta i okolicznych miejscowości.

Życie straciło co najmniej 56 Polaków, w tym ówczesny prezydent Inowrocławia Apolinary Jankowski, jego zastępca Władysław Juengst oraz nauczyciele, ziemianie i społecznicy.

To tragiczne wydarzenie nazwano "krwawą nocą". W 81. rocznicę mordu pod tablicą pamiątkowa na murze Zakładu Karnego w Inowrocławiu wiązanki kwiatów złożyli: starosta Wiesława Pawłowska i Marek Gerus - przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego, Elżbieta Piniewska - przewodnicząca Sejmiku Województwa, Ryszard Brejza - prezydent Inowrocławia w asyście swego zastępcy Wojciecha Piniewskiego oraz sekretarza miasta Piotra Strachanowskiego, jak również przedstawiciele służby więziennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska