Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza do obejrzenia wystawy starych fotografii z wojny polsko-bolszewickiej. Mamy zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Na wystawie prezentowanych jest wiele archiwalnych zdjęć dokumentujących działania jednostek wielkopolskich w 1920 roku na wschodnich kresach powstającego państwa polskiego, a przede wszystkim w okolicach Bobrujska
Na wystawie prezentowanych jest wiele archiwalnych zdjęć dokumentujących działania jednostek wielkopolskich w 1920 roku na wschodnich kresach powstającego państwa polskiego, a przede wszystkim w okolicach Bobrujska Zdjęcia z wystawy - reprodukcja DF
Ciekawą wystawę starych zdjęć oglądać można obecnie w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Nosi ona tytuł "Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku - fotografie z albumu Jana Milewskiego".

Pomysłodawcą i sponsorem ekspozycji jest Wojciech Paszkowski, a głównymi organizatorami: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu i Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Kim była Jan Milewski, właściciel albumu zdjęć - Wielkopolsanie w Bobrujsku?

Jan Milewski, z którego albumu pochodzą niezwykle ciekawe fotografie, urodził się w Gniewkowie 5 czerwca 1893 roku. Był uczestnikiem strajków szkolnych w 1906 roku. Wcielony do niemieckiej armii walczył na różnych frontach I wojny światowej. W latach 1918-1919 brał udział w Gniewkowie w przygotowaniach do powstania wielkopolskiego, a następnie wstąpił do wojsk powstańczych. Służył w baonie saperów, a potem w intendenturze 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej. Z czasów tej służby pochodzą zdjęcia zebrane w album i obecnie prezentowane w inowrocławskim muzeum.

Po wojnie J. Milewski wrócił do Gniewkowa. Był właścicielem sklepu i kina. Działał społecznie. Dwukrotnie obejmował stanowisko prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Był radnym miejskim oraz członkiem rady i sejmiku powiatowego w Inowrocławiu. We wrześniu 1939 roku ponownie chwycił za broń. Podczas bitwy nad Bzurą dostał się do niemieckiej niewoli. Przebywał w niej do końca wojny. Powrócił do Gniewkowa. Pracował jako księgowy w Gminnej Spółdzielni "Samopomocy Chłopskiej". W 1952 roku trafił do więzienia za swoje polityczne poglądy. Pobyt w miejscu odosobnienia przepłacił zdrowiem. Po wyjściu na wolność przeszedł na rentę inwalidzką. Zmarł w 1971 roku. Pochowano go na cmentarzu parafii Świętego Mikołaja w Gniewkowie.

Wielkopolskie jednostki i pododdziały na zdjęciach prezentowanych w Muzeum im. Jana Kasprowicza

Skąd Wielkopolanie w Bobrujsku? Po zakończeniu powstania nie złożyli oni broni. Już w marcu 1919 roku pierwsze oddziały wielkopolskie angażowały się w walki na kresach wschodnich odradzającej się Polski. Latem 1920 roku powstała Kombinowana Dywizja Wielkopolska pod dowództwem doświadczonego gen. Daniela Konarzewskiego. Na początku sierpnia 2020 oddziały wielkopolskie zdobyły Mińsk, a trzy tygodnie później dotarły do Bobrujska.

Wspomniany album Jana Milewskiego dokumentuje prawie wszystkie jednostki i pododdziały wchodzące w skład 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Album jest unikatowym dokumentem ukazującym tę formację wojskową.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska