Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu. Co się zmieni?
W farze odbyła się 1 maja uroczysta msza połączona z poświęceniem Inowrocławskich Drzwi Jubileuszowych. Powstały dzięki grupie społeczników, na czele z Piotrem Jóźwiakiem, starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprojektował je Andrzej Prokopiuk, inowrocławski artysta plastyk. Wykonanie drzwi, od artystycznej koncepcji, poprzez odlewy z brązu i montaż w wejściu głównym do kościoła św. Mikołaja było możliwe dzięki wsparciu wielu mieszkańców Inowrocławia i miejscowych instytucji.
Drzwi Jubileuszowe pokazują bogate dzieje Inowrocławia
Drzwi składają się z sześciu brązowych odlewów ukazujących bogate dzieje Inowrocławia.
- Postanowiliśmy przypomnieć trzy wydarzenia z doby średniowiecza, gdy miasto było ważnym ośrodkiem na pograniczu z państwem krzyżackim i trzy wydarzenia z czasów nowożytnych, gdy Inowrocław, mimo że pod zaborami, to jednak był miastem prężnie rozwijającym się oraz przygotowującym się do odzyskania niepodległości - informował podczas uroczystości Edmund Mikołajczak, historyk i Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia.
Chwile później symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele społecznej inicjatywy budowy drzwi i fundatorów: Ewa Chęsy, Piotr Jóźwiak, Maciej Grabski i Andrzej Prokopiuk.
Drzwi poświęcił prymas Polski Wojciech Polak. Następnie przewodniczył on uroczystej mszy świętej, w trakcie której mówił: - Dziękuję tym, którzy przyczynili się do tego, że do tej pięknej świątyni prowadzą tak piękne drzwi upamiętniające historię miasta.
Dodał, że są to drzwi ku przyszłości, przez które wchodzimy w nasz ludzki świat.
Drzwi Jubileuszowe symbolem patriotyzmu Kujaw
Po mszy zaproszeni goście spotkali się jeszcze raz przed wejściem do fary, przy Inowrocławskich Drzwiach Jubileuszowych.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił tam uwagę, że drzwi upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości są: - Symbolem patriotyzmu Kujaw.
Głos zabrał też Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa. Podkreślił, że: - Drzwi powstały z miłości inowrocławian do swego miasta, dzielnego, pracowitego i patriotycznego.
Wojewoda i wicemarszałek w swych wystąpieniach wspominali Tadeusza Chęsego, inowrocławskiego przedsiębiorcę, jednego z inicjatorów budowy Drzwi Jubileuszowych, który zmarł w listopadzie ub. r.
Na zakończenie uroczystości, która wieńczyła 3-letnie prace nad Inowrocławskimi Drzwiami Jubileuszowymi, przedstawiciele społecznego komitetu wręczyli osobom, które wsparły dzieło budowy okolicznościowe adresy. Było ich 117.
- Mieszkańcy osiedla Nowego przyłapani przez kamery Google Street View. Zdjęcia
- Orchowo. Najpiękniejsze kobiety z imprez w Club Holidays Orchowo
- Osobowość Roku 2020. Oto kandydaci w kategorii Działalność społeczna i charytatywną
- Osobowość Roku 2020. Oto kandydaci w kategorii Działalność społeczna i charytatywna
- Tak wodowano na Gople w Kruszwicy statek turystyczny "Barwanna" [zdjęcia, wideo]
