Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Teatr Miejski, po raz pierwszy od 50. lat, przechodzi gruntowną modernizację

Redakcja
Za dwa miesiące w tym miejscu znajdować się będzie główne wejście do teatru, zbudowane z klinkieru, aluminium i szkła
Za dwa miesiące w tym miejscu znajdować się będzie główne wejście do teatru, zbudowane z klinkieru, aluminium i szkła Fot. Dominik Fijałkowski
- Nasz teatr po remoncie nawiązywać będzie z jednej strony do inowrocławskich secesyjnych kamienic, a z drugiej, do nowoczesnego budownictwa w centrum miasta - informuje prezydent Ryszard Brejza.

Właśnie rozpoczął się remont teatralnego budynku. W środę na plac budowy wjechała koparka. Zburzyła ona dach nad wejściem do gmachu. Część teatru otoczyły już rusztowania. Ekipy ocieplają z nich ściany budynku. Muszą się spieszyć. Roboty jest wiele, a termin zakończenia prac określono na 30 listopada br.

Przeszłość i nowoczesność

- Wykonamy pełną termomodernizację teatru, a więc docieplimy ściany i dachy, wymienimy okna. Prace pochłoną ponad milion złotych. Po raz ostatni tak poważną modernizację obiekt ten przechodził w 1958 roku - informuje Zbigniew Lubieniecki, przedstawiciel firmy "Nova Pol", która jest wykonawcą inwestycji.

Po zakończeniu prac we frontowej ścianie teatru będą zamiast metalowych, łukowe drewniane okna, a nad nimi znajdzie się duża, zamówiona specjalnie we Włoszech mozaika, przedstawiająca dwie maski. Ta część gmachu nawiązywać ma do inowrocławskiej secesji.

Nowoczesnym elementem budynku będzie natomiast wejście główne. Powstanie ono w nowo wybudowanym półkolistym fragmencie teatru, a dotychczasowe wejścia znajdą się w jego wnętrzu. Ta część wykonana zostanie z klinkieru, wykończonego szkłem i aluminium.

Muzeum i prymasowski instytut

Prace prowadzone są też wewnątrz budynku. Druga firma przystosowuje pomieszczenia po Muzeum im. Jana Kasprowicza. Oddane zostaną one do użytku ok. 20 grudnia br.

Miasto planuje urządzenia tam sali wystaw, a także muzeum poświeconego ks. prymasowi Józefowi Glempowi. Powstanie tam również instytut prymasowski.

Zagospodarowane zostaną pomieszczenia w piwnicach. Tam z kolei powstać ma muzeum solowarstwa. Wjeżdżać się będzie do niego specjalną windą, podobną do tych, które zwożą pod ziemię górników. Część sal wyłożona zostanie solą sprowadzona z kopalni w Kłodawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska