Wystawa ukazuje zachowane pamiątki z czasów narodzin tego ruchu związkowego na naszym terenie. Są to m.in. zdjęcia, ulotki, różne dokumenty, prasa legalna i podziemna, znaczki, afisze, legitymacje, a także obrazy miejscowych twórców, zainspirowanych atmosferą tamtych czasów.
Zobaczyć tam więc można np. protokół z posiedzenia powołującego 17. X. 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność", do którego weszło 14 osób z różnych zakładów pracy i na którego czele stanął Edward Duraj z Huty "Irena". Są protokóły z zebrań związkowych, m.in. w "Irenie", IPB, Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Jest zdjęcie z Lechem Wałęsą, jako chrzestnym, urodzonego już po tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze, jego syna. Jest zaproszenie i 12 zdjęć z mszy w kościele Zwiastowania NMP 16 grudnia 1980 r. za poległych w grudniu 1970 r. w Gdańsku. Są też zdjęcia strajkujących studentów AM w tamtym mieście.
Wśród książek i wydawnictw drugiego obiegu jest materiał o Katyniu powielony przez Komisję Zakładową "S" przy IPB. Są też egzemplarze pisma bydgoskiej "Solidarności" - "Wolne Związki", biuletyny, wśród nich Inowrocławski Biuletyn Informacyjny "Kontra", którego pierwszy numer ukazał się 6 listopada 1980 r.
Sporo miejsca na wystawie poświęcono szczególnie aktywnej na naszym terenie rolniczej "Solidarności". M.in. przypomina jej działalność w swoich książkowych wspomnieniach ks. Ryszard Pruczkowski. Są ulotki i afisze, wśród nich oryginalny afisz z drzwi budynku przy ul. Solankowej 11, gdzie odbywał się kilkudniowy strajk głodowy kujawskich rolników. Jest też krzyż - wycinanka z kolorowej bibułki, zawieszona w sali obrad KM PZPR, gdy odbywała się tam msza dla strajkujących.