Parafia pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu otrzymała w tym roku 390 tys. zł. na kontynuację prac remontowo-konserwacyjnych. Na przywrócenie świątyni do dawnej świetności potrzeba jeszcze dużo pieniędzy.
Inowrocławska świątynia z 1906 r. znajduje się wśród 160 obiektów, wpisanych do programu operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe". Tym samym otrzymuje dofinansowanie państwa. Parafię pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie wspierają też samorządy, a także - jak określa ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz - życzliwi dobroczyńcy. Do każdego zadania wymagane jest bowiem własne dofinansowanie, dochodzące do 50 proc.
- Jestem bardzo zadowolony z pomocy finansowej, jakie udziela nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku otrzymaliśmy 300 tysięcy złotych. Poza tym 50,40 i 15 tysięcy złotych przyznały samorządy powiatowy, miejski i gminny - podkreśla ks. Kaczmarek. Pieniądze przeznaczono na dokończenie remontu dachu nad nawą i prezbiterium. Prace wykonuje bydgoska firma "Perfekt".
Groziła katastrofa
Roboty w świątyni trwają od października 2007 r. Obejmowały one iniekcję kopuły żywicą epoksydową, kotwienie filarów metalowymi prętami i opaskami, zdjęto również dzwony i zamurowano okna wieży.
- Kotwienie miało na celu stabilizację murów kościoła. Ten duży zakres prac zrealizowali fachowcy z firmy "Smusz" z Rybnika, specjalizujący się w zabezpieczeniu obiektów przed szkodami górniczymi -podkreśla duchowny.
Dodajmy, że pęknięcia na sklepieniach i ścianach zauważono siedem lat temu, także w tej części świątyni, która w 1909 r. uległa zawaleniu. Z kopuły były widoczne spękane szczeliny. To stanowiło poważne zagrożenie kolejną katastrofą budowlaną. Niemały wpływ na postępujące zniszczenia miała również źle skonstruowana wieża. Dlatego zaszła konieczność usunięcia dzwonów.
Jest stabilizacja
Inowrocławski kościół znajduje się pod nadzorem Głównego Instytutu Górnictwa i Akademii Górniczo-Hutniczej. W jego ścianach zamontowano urządzenia, pozwalające obserwować ruchy murów. Profesor Szczerbowski podczas niedawnego pobytu w Inowrocławiu stwierdził, że wykonane prace zapewniły stabilność zabytkowej budowli.
Dalszy zakres renowacji świątyni Matki Boskiej przewiduje m.in. wymianę instalacji elektrycznej, uzupełnienie malowideł i ułożenie mozaiki, upamiętniających trzech kapłanów: Stanisława Kubskiego, Franciszka Dachtery i Władysława Demskiego, męczenników za wiarę. Papież Jan Paweł II wyniósł ich do grona błogosławionych.