W odróżnieniu od lat poprzednich pierwsza z nich nie podąży do maryjnego sanktuarium jako grupa kolorowa, lecz grupa regionalna. Jak tłumaczy nowy kierownik pielgrzymki, diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Wojciech Orzechowski, chodzi o uporządkowanie i wprowadzenie pewnej organizacyjnej spójności.
- W tym roku pielgrzymujemy w siedmiu grupach utworzonych w kluczu powołanych w ubiegłym roku rejonów duszpasterskich gnieźnieńskiego, inowrocławskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego - mówi ks. W. Orzechowski.
Bez zmian pozostaje natomiast część „promienista” pielgrzymki. Grupy te, w tym pątnicy z inowrocławskiej parafii św. Jadwigi Królowej , idą własnymi, utartymi przez lata trasami.
Pielgrzymi idą Czarnej Madonny z różnymi intencjami - rodzinnego szczęścia, zdrowia dla siebie i bliskich, pokonania choroby, spraw zawodowych itp. Często są to prośby bardzo osobiste, intymne. - Idę, aby podziękować Jasnogórskiej Pani za dotychczasową opiekę i prosić o zdrowie dla całej mojej rodziny - mówi jedna z uczestników archidiecezjalnej pielgrzymki. Wielu podąża na Jasną Górę, aby przeżyć duchową odnowę i umocnić się w wierze.
Na trasie pielgrzymki akcentowane będą tegoroczne jubileusze: 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz 100-lecia objawień fatimskich.
W sobotę, 5 sierpnia, wszystkie grupy pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej wejdą na Jasną Górę. Jak co roku, „promieniści” złożą w jasnogórskim sanktuarium niesione przez wszystkie grupy cząstki krzyża. Powita ich prymas Polski abp Wojciech Polak, który 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, odprawi mszę św. na zakończenie pielgrzymki. Wcześniej pątnicy uczestniczyć będą w Drodze Krzyżowej.