Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławskie Termopile. Spektakl z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [zapowiedź]

(dan)
Spektakl odbędzie się na boisku III LO w Inowrocławiu. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.
Spektakl odbędzie się na boisku III LO w Inowrocławiu. Początek o godz. 19. Wstęp wolny. Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne
W najbliższą sobotę, 7 września, kilkudziesięciu uczniów "Królówki" na boisku szkolnym wystawi spektakl pt. "Inowrocławskie Termopile".

- W najbliższych dniach minie 80 lat od momentu, kiedy agresorzy niemieccy zaatakowali wolny i prężnie rozwijający się Inowrocław. W momencie kulminacyjnym - czyli 8 września 1939 roku - w obronie miasta stanęła garstka bardzo młodych ludzi. Skupili się w Szkole Wydziałowej. Nie było już wojska, które podążało na front, nie było policji ani miejskich władz. To była sprawdzian dla siły obywatelskości bez podziałów partyjnych - podkreśla Łukasz Oliwkowski, polonista z III LO oraz reżyser spektaklu.

Do tych wydarzeń pragnie wrócić III LO, która już tylko z racji bliskości miejsca jest spadkobiercą tradycji Szkoły Wydziałowej.

Przed szkołą (na terenie boiska liceum) zostanie postawiona inowrocławska scena, a samo widowisko będzie miało charakter inscenizacyjno-symboliczny. Nie będzie to typowa rekonstrukcja historyczna, spektakl wpisze się w konwencję widowiska multimedialnego z udziałem kilkudziesięciu młodych aktorów z "Królówki".

Przedsięwzięcie wspierają Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski, Urząd Gminy, OSiR, KCK i firma Eurotherm.

Początek o godz. 19. Wstęp wolny.

To już tradycja w III LO im. Królowej Jadwigi. Po raz kolejny w szkole zorganizowano wybory królowej i jej najbliższych dam dworu. Wyboru dokonało jury w składzie: inicjatorka wyborów Królowej Jadwigi – Marianna Krawczak, nauczyciel geografii, pedagog szkolny i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu –  Dariusz Piękosz i nauczyciel wychowania fizycznego –  Janusz Wojdacz. Suknie kandydatek na królową i damy dworu można było zmodyfikować, korzystając ze strojów już istniejących albo uszyć całkowicie od podstaw (każda klasa oddzielnie podejmowała decyzję).Kandydatki i ich suknie oceniane były według ściśle określonych kryteriów. Jury w szczególności wyróżniło wianki wykonane przez uczniów klasy IA i przewodniczący wyróżnionej klasy odebrał nagrodę dla całego zespołu klasowego w postaci słodkiego upominku.Zostały również ogłoszone wyniki konkursu pt. „Królowa Jadwiga i jej czasy”, w którym udział brali uczniowie klas pierwszych.Następnie uczniowie podziękowali obecnie panującej Królowej – Martynie Tarasek i jej damom dworu: Natalii Soczewce i Julii Saładydze (kl. IIA) oraz drugiej Królowej – Wiktorii Rucińskiej i jej dwórkom: Aleksandrze Forgel i Jagodzie Gorzelańczyk (kl. IIB), a także uczniom pełniącym funkcję halabardników: Dominikowi Dobrzańskiemu i Krzysztofowi Oziembłowskiemu (kl. IID).Następnie starosta Wiesława Pawłowska wraz z przedstawicielem jury – Dariuszem Piękoszem podsumowali tegoroczne wybory i ogłosili werdykt. Królową została Julia Kruszka uczennica klasy IE , a jej damami dworu Natalia Kunke i Julia Mikołajska. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Klupczyńska - uczennica klasy IA. Jej damami dworu zostały Julia Starosta i Emma Tulibacka.- Od tego roku nowo wybrana Królowa pełnić będzie również funkcję przewodniczącej Szkolnego Koła Wolontariatu. W dniu wyborów nowej Królowej członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali akcję pn. „Słodkie pożegnanie z Królową….”, która w dniu dzisiejszym kończy swoje panowanie. Przed aulą od samego rana można było kupić ciastka i ciasteczka, a całkowity dochód z akcji zostanie przekazany na pomoc dla Kacpra, ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 (inowrocławskiej „Budowlanki”), u którego zdiagnozowano nowotwór złośliwy kości i chrząstki stawowej.Dotychczas panujące Królowe: Martyna i Wiktoria oraz nowo wybrane: Julia i Wiktoria, jak również ich najbliższe dwórki otrzymały upominki od starosty Wiesławy Pawłowskiej. A opiekunowie orszaku - Małgorzata Sieradzka i Ewelina Wojdacz otrzymały z rąk pani starosty podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów królowej.Flash Info, odcinek 8 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

Wybory królowej w inowrocławskiej "Królówce" [zdjęcia]

Społeczność III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu po raz 19. przyznała statuetki za działalność ekologiczną w regionie.- Władysławy to nagroda za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie przyznawana przez społeczność uczniowską III LO. Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki szkoły, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody - przypomina Dariusz Piękosz, nauczyciel z "Królówki", inicjator imprezy. W czwartkowe przedpołudnie w auli "Królówki" odbyła się uroczysta gala, na której wręczono statuetki Władysławów.Człowiekiem Roku została Dorota Sajbor - pracownik Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy (nominacje otrzymały również Julita Gotowska - nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości oraz Aneta Miklas - właścicielka ekologicznej cukierni "Wypieki Domowe" w Jaszczółtowie). W kategorii "Firma" wyróżniono firmę Ecomatys z Inowrocławia (nominacje otrzymali: Thermhouse z Balczewa i Zakład Gospodarki Komunalnej w Złotnikach Kujawskich). W kategorii "Gospodarstwo Rolne" zwyciężyło Ranczo Bródzki - Ośrodek Jeździecki i Usługi Agroturystyczne (nominacje: Gospodarstwo sadownicze Agro-Pak w Radłowie oraz Ośrodek Hipoterapii "Tęcza" w Jaksicach).Szkoła Leśna na Barbarce otrzymało statuetkę w kategorii "Inwestycja" - za uruchomienie punktu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży (nominacje: Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju AMICUS w Kruszwicy za inwestycje proekologiczne oraz Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu za uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej "Ekosfera"). Sery kozie Łukasza Popielińskiego z Rybitw zwyciężyły w kategorii "Produkt" (nominacje: Bonduelle Polska w Gniewkowie za kukurydzę złocistą oraz Szkoła leśna na Barbarce za projekt Akademia Przyrodników). Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kruszwicy została wyróżniona w kategorii "Placówka Oświatowa" (nominacje: Przedszkole "Pod Tęczą" w Inowrocławiu oraz Szkoła Podstawowa im. Kard. S. Wyszyńskiego w Orłowie).Czas przybyłym umiliły występy zdolnej młodzieży z Królówki oraz dzieci z Przedszkola "Pod Tęczą".

Władysławy 2018 w Inowrocławiu rozdane [lista laureatów, zdj...

Na placu szkolnym III LO w Inowrocławiu, przy Dębie Pamięci, odsłonięto tablice edukacyjne nawiązujące do wyjątkowości tego miejsca. Pewnie nie wszyscy wiedzą o tym, że przy III LO rośnie dąb, który w 1928 roku, a więc w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, posadziła młodzież pobliskiej szkoły. - Osoby, które wówczas uczestniczyły w tym wydarzeniu, miały pewnie nadzieję, że polska niepodległość będzie rosła tak jak siła tego dębu - mówił nauczyciel Łukasz Oliwkowski, jeden z inicjatorów tego wydarzenia. - Nikt nie przewidywał wówczas, że 11 lat później nastąpi hekatomba w postaci drugiej wojny światowej, że budynek szkolny stanie się na pewien czas siedzibą rejencji władz nazistowskich, a macewy z cmentarza żydowskiego posłużą jako budulec do stworzenia między innymi chodnika hańby przed szkołą - przypominał.W 2009 roku archeolog Marcin Woźniak badał teren, na którym stanąć miała hala sportowa. - Okazało się, że na głębokości kilku metrów kryją się pozostałości historii sprzed 3 tysięcy lat, między innymi czaszka, która prawdopodobnie miała kultowe znaczenie dla żyjących na tym terenie. Prawdopodobnie stała tu podobna osada do tej, która znajduje się w Biskupinie - mówił Oliwkowski.Tablice, które stanęły obok dębu przypominają między innymi o tych odkryciach, a także innych wydarzeniach związanych z tym terenem i najbliższymi okolicami.Po odsłonięciu tablic w auli szkolnej zorganizowano panel dyskusyjny pod nazwą "Patriotyzm: jedna historia - inna teoria?". W dyskusji udział wzięli: Maria Nowosad, Tomasz Łaszkiewicz, Bartosz Wiśniewski i Mirosław Amonowicz. Inicjatywy te zorganizowano w ramach projektu ministerialnego "Niepodległa". W piątek o godz. 18  sali koncertowej szkoły muzycznej odbędzie się koncert "Królówka Niepodległej", w którym wystąpią uczniowie wraz z absolwentami i nauczycielami.Anakonda '18: Ćwiczenia na Wiśle w naszym regionie.

Odsłonięcie tablic edukacyjnych przy Dębie Pamięci w Inowroc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska