https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja weterynaryjna: Rolnicy przeszkadzają w zwalczaniu ASF. Inspektorzy nie czują się bezpiecznie

opr. (koci)
Minister rolnictwa zapowiedział dodatkowe etaty w inspekcji weterynaryjnej
Minister rolnictwa zapowiedział dodatkowe etaty w inspekcji weterynaryjnej W. Wojtkielewicz
W jaki sposób? Blokują działania inspektorów oraz publicznie kwestionują wiedzę i praktyki lekarsko-weterynaryjnej w zakresie zwalczania ASF. Zdaniem inspekcji weterynaryjnej to najlepsza droga rozprzestrzenienia się wirusa i potęgowania strat gospodarczych.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zwróciła się z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej wykonującym swoje obowiązki służbowe oraz ochronę dobrego imienia inspekcji weterynaryjnej jako organu administracji państwa polskiego.

W opinii samorządu lekarsko-weterynaryjnego niedopuszczalna jest sytuacja jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu kiedy trzech pracowników inspekcji weterynaryjnej wykonujących czynności służbowe było wbrew swojej woli przetrzymywanych przez 8 godzin przez grupę rolników (takie zdarzenie miało miejsce w woj. lubelskim). Pracownicy inspekcji weterynaryjnej w zakresie wykonywania czynności określonych w ustawie podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

- Jako niedopuszczalne należy uznać działania rolników, którzy siłą zablokowali realizację podjętej zgodnie z przepisami decyzji administracyjnej o wybiciu świń w okręgu zapowietrzonym ASF– powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. - Fakt, że mimo upływu tygodnia, zwierzęta wciąż pozostają w chlewniach stanowi zaprzeczenie podstawowych zasad zwalczania tak niebezpiecznej epizoocji jaką jest afrykański pomór świń.

Dodał, że publiczne kwestionowanie wiedzy oraz praktyki lekarsko-weterynaryjnej, jaką obserwujemy w ostatnim czasie w publicznych wypowiedziach niektórych osób jest najlepszą drogą do dalszego rozprzestrzenia się ASF w głąb kraju

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna w pełni zgadza się ze stwierdzeniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa powiedział, że nie ma innych metod zwalczania ASF jak stosowanie zasad bioasekuracji oraz tworzenie stref ograniczeń i wybijanie świń. Osoby, które zablokowały działania Inspekcji Weterynaryjnej w województwie lubelskim biorą pełną odpowiedzialność za dalszy rozwój wirusa w tym rejonie.

Po raz kolejny KIL-W zwraca uwagę, że bezwzględnym warunkiem skutecznej walk z ASF jest doprowadzenie do szybkiego wzmocnienia inspekcji weterynaryjnej. Powiatowe inspektoraty weterynarii są niedofinansowane i cierpią na braki kadrowe.

– Z zadowoleniem przyjmujemy obietnice rządu przyznania inspekcji weterynaryjnej dodatkowych etatów. Zwracam jednak uwagę, że same etaty nie zwalczą ASF, jeżeli do pracy nie zgłoszą się ludzie. Tymczasem niskie pensje w inspekcji weterynaryjnej skłaniają lekarzy weterynarii do odchodzenia z pracy i szukania zajęcia w sektorze prywatnym. Najlepszym tego przykładem są liczne wakaty w tej instytucji – podsumował Jacek Łukaszewicz prezes KRL-W.

"Chora propozycja, u nas grodzili, a dziki i tak przechodziły". Rolnicy krytycznie o pomyśle budowy płotu na wschodniej granicy

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Józef Mieczkowski
Pan Jacek Łukaszewicż. Panie Jacku a może zaprzestańmy wybijania w strefach zapowietrzonych i poczekajmy aż sam ASF pokaże mądrość i wiedzę rolników i ich doradców. Może wówczas nas docenią i wzrośnie nasza wartość w wynagrodzeniach z 2-3 tysięcy obecnie do godziwych pieniędzy za naszą ciężką i narażo ą na obelgi i wyzwiska ze strony rolników pracę. Zar
Wybuch epidemii na większą skalę w tej sytuacji jest pewny. A którego rolnika obchodzi dobro i rolników że wsi jeszcze wolnych od ASF lub dobro kraju ogarniętego epidemią z całymi jej następstwami.
G
Gość

Ja to bym ujol tak inspekcja weterynaryjna utrudnia  zwalczanie asf  Lekarze chca pieniedzy za nic nie robienie  iutrudniaja rolnikom zycie 

J
Ja
ASF
L
Liki
Dziwnym trafem jest już w centrum, może być i na zachodzie.
G
Gość
Przez kilka ostatnich lat IW jedynie wybijała stada i stosowała wszelkie zakazy i obostrzenia hodowli...
Co to dało???
Nic!
Dziwnym trafem na zachodzie ASF sie nie rozprzestrzenia.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska