Instrukcja obsługi Polski, czyli jak nas widzą obcokrajowcy?...

  Instrukcja obsługi Polski, czyli jak nas widzą obcokrajowcy? (wideo)

  Magdalena Janowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Po 13 latach spędzonych w naszym kraju postanowił swoje obserwacje o Polsce i Polakach przenieść na duży ekran. Tak Mark Hoogslag, Holender mieszkający w Toruniu, stworzył film "Polologia".
  Mark Hoogslag

  Mark Hoogslag ©Fot. Lech Kamiński

  https://www.youtube.com/watch?v==4FPEXdcVhC4
  Mark na początku pobytu w Polsce trafił do Rzeszowa. Potem przeniósł się do Torunia, gdzie pracuje jako lektor języka angielskiego na UMK. Pod swoimi skrzydłami ma studentów z programu Erasmus, którym wykłada - jak mówi żartobliwie - "instrukcję obsługi Polski".

  - Już dawno dostrzegłem w Polakach cechy i zwyczaje niespotykane u innych narodów - mówi Mark Hoogslag. - Zadziwiły mnie one do tego stopnia, że postanowiłem nakręcić o nich film. Na szczęście Polacy mają wspaniałe poczucie humoru i potrafią się z siebie śmiać.

  Na podstawie spostrzeżeń i doświadczeń zbieranych przez lata powstała "Polologia" - cykl trzynastu krótkich, zabawnych filmików oddających esencję polskości.
  Nad realizacją pomysłu Mark pracował przez dwa lata. Większość zdjęć powstała w Toruniu i Bydgoszczy, ponieważ z tymi miastami autor związany jest na co dzień. W tworzeniu filmu Hoogslagowi pomogli toruńscy studenci - około setki młodych osób wystąpiło w "Polologii".

  Tematy, które Mark poruszył w swoim dziele, mogą wielu z nas zaskoczyć. Holender bada m.in. fenomen wydeptywania ścieżek w trawnikach. Parodiuje również toruńską stację telewizyjną, tworząc autorską TV Martw. - Nakręciłem także reklamę wymyślonego leku "Dopyskan" oraz relację z zawodów golfa dachowego kobiet - opowiada Mark. - Jeden z filmów zdradza, kto zostanie Biurwą Roku, inny pokazuje surrealistyczny obraz wind w polskich blokach.

  Film "Polologia" będzie miał swoją premierę w najbliższą środę w toruńskim Domu Muz. Na jednorazowym pokazie z pewnością się nie skończy. - Zamierzam z 80-minutowej całości wybrać 50 najlepszych minut, które ukażą się na płycie DVD - zapewnia Mark. - Chciałbym również, aby film został wyemitowany w telewizji. Czeka nas również projekcja w Warszawie, a jeśli wszystko się uda, "Polologia" pojawi się na festiwalach filmów krótkometrażowych.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018