W myśl hasła: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!" o tym jak prawidłowo korzystać z sieci oraz jakie skutki może przynieść spędzanie długiego czasu przed monitorem opowiadała mgr Kinga Kunder, na co dzień pielęgniarka.
- Uzależnienie od internetu może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. - opowiadała mgr Kunder.
- Można cierpieć m.in. na skrzywienie kręgosłupa, zaburzenie rytmu dnia i nocy, wady wzroku, zwiększa się także ryzyko zakrzepicy. Osoby ze środowiska graczy często mają problemy z agresją. - wymienia.
Okazuje się, że osoby uzależnione od internetu oderwane od niego często wyjazują objawy abstynencji: mimowolne drżenie rąk, stany lękowe, uczucie kołatania serca.
W grupie wysokiego ryzyka uzależnieniem znajdują się osoby, które korzystają z internetu przez ponad sześć godzin dziennie. Kunder przeprowadziła na ten temat badanie wśród pół tysiąca bydgoskich uczniów.
- Problem nie jest marginalny. Od internetu uzależniony jest porównywalny odsetek ludzi, jak od narkotyków czy alkoholu. Co więcej, problem dotyczy głównie młodych osób - uczniów gimnazjum. Badanie wykazało, że osoby z grupy wysokiego ryzyka nie osiągają zazwyczaj średniej ocen powyżej 4,0. - opowiadała Kunder.
Co zrobić, gdy podejrzewamy, że my lub ktoś z naszego otoczenia jest uzależniony? - Należy skontaktować się ze specjalistą lub skorzystać z pomocy grup wsparcia. Szczególnie przydatne są one osobom samotnym. Warto dodać, że o swoim uzależnieniu nie musimy informować w pracy, szkole lub na uczelni. - radzi Kunder.
Czytaj e-wydanie »