Witamina D3 - co to za witamina?
Witamina D3 to cholekalcyferol, związek chemiczny, który naturalnie występuje we wszystkich organizmach zwierzęcych, zatem także w organizmie człowieka. Witamina D3 w organizmie powstaje w reakcji cholesterolu ze światłem słonecznym. Dlatego największe niedobory tej witaminy występują właśnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest mało.
Witamina D3 - za co odpowiada?
Witamina D3 ma bardzo szerokie działanie. Oto jej zadania w organizmie.
- Podstawowym zadaniem witaminy D w organizmie jest mineralizacja kości - witamina ta wpływa na prawidłowy rozwój kości i zębów. Dzięki witaminie D3 kości są bardziej gęste i znacznie trudniej ulegają złamaniom.
- Wspomaga także pracę układu krążenia i pracy mięśnia sercowego, reguluje poziom cholesterolu frakcji HLD. Dzięki temu obniża ryzyko udaru, miażdżycy, zawału serca czy choroby wieńcowej.
- Witamina D3 wykazuje także działanie profilaktyczne przeciwko nowotworom.
- Dzięki temu, że witamina D3 reguluje uwalnianie insuliny przez trzustkę, zapobiega cukrzycy i dodatkowo pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała.
- Witamina D3 działa antybakteryjnie i stymulująco na układ immunologiczny - zwiększa w ten sposób odporność na infekcje.
- Dba o stan skóry - zbyt niski poziom witaminy D3 przyspiesza starzenie się skóry.
Witamina D3 - braki jesienią i zimą
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na obniżanie się poziomu witaminy D3 w organizmie. Aby ustalić, czy mamy zbyt niski poziom witaminy D3, najlepiej wykonać badanie krwi w laboratorium. Koszt takiego badania to około 80 złotych.
Za optymalne stężenie witaminy D3 we krwi przyjmuje się wartość:
- 31-50 ng/ml dla osób dorosłych,
- 23 ng/ml dla młodzieży,
- 40 ng/ml dla osób w podeszłym wieku.
Warto pamiętać, że witaminy z grupy D - zatem także witamina D3 - nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego w przypadku suplementacji witamina D3 jest w postaci kapsułek wypełnionych tłuszczem, na przykład olejem roślinnym. Jeśli chodzi o dietę, witamina D3 najlepiej wchłania się z produktów bogatych w tłuszcze, np. z tłustych ryb.
Niedobór witamy D3 - objawy
Takie symptomy wskazują, że masz za mało witaminy D3. Zobacz, na jakie objawy należy zwrócić uwagę.
Mamy dla Ciebie kilka ciekawych tekstów. Zobacz!
► TE ZNAKI ZODIAKU CZEKAJĄ W LISTOPADZIE PIENIĄDZE! Oto nowy horoskop finansowy od wróżki Azalii
► ZIELONA HERBATA - TAKIE SĄ SKUTKI PICIA ZIELONEJ HERBATY. To się dzieje z organizmem, gdy pijesz ten napój
► TAKI MANICURE ODMŁADZA DŁONIE - najlepsze kolory paznokci dla kobiet po 50. i 60. roku życia
