https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwalida może iść do kina w Toruniu, ale nawet tam natknie się na bariery. Nie tylko architektoniczne

AWE
Miasto twierdzi, że robi, co może. - Wydział architektury i budownictwa przy wydawaniu pozwoleń na budowę budynków użyteczności publicznej żąda, aby były one przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych
Miasto twierdzi, że robi, co może. - Wydział architektury i budownictwa przy wydawaniu pozwoleń na budowę budynków użyteczności publicznej żąda, aby były one przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych fot. Lech Kamiński
- Jak niepełnosprawni mają normalnie żyć? - pyta rozżalona pani Elżbieta. - Może od razu zrobić wywieszki: na wózku wstęp wzbroniony?

- W ubiegłym roku w październiku mój chłopak miał poważny wypadek - opowiada pani Elżbieta, torunianka. - Jeździł na wózku, teraz chodzi o kulach, czeka go długa rehabilitacja. Wybraliśmy się do kina, a kiedy seans się skończył, zaczęły się problemy. Zapytaliśmy obsługę, czy możemy wyjść tą samą drogą, którą weszliśmy - nie korytarzem ewakuacyjnym. Okazało się, że to niemożliwe! I nieważne było, że mój chłopak chodzi o kulach.

Nie tylko kino
Jak wygląda wyjście z kina? Najpierw sześć schodów w dół, długi korytarz, wyjście od strony ulicy i jeszcze dłuższa droga na parking. - Masakra - podsumowuje pani Elżbieta. - Zajęło nam to jakieś 20 minut. Może od razu zrobić tam wywieszki z napisem: "Na wózku wjedziesz, ale nie wyjedziesz"?

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun

Dyrekcja kina jest zaskoczona sytuacją. - Takie sytuacje się nie zdarzają - dziwi się Rafał Rybski, dyrektor operacyjny Cinema City. I wyjaśnia: - Zasada jest taka, że widzowie wychodzą korytarzami ewakuacyjnymi. Z reguły następni klienci czekają już na wejście na salę, zbyt duży tłum byłby zagrożeniem. Nie wiem, co się wydarzyło w kinie, ale musiał być jakiś powód, dla którego tego pana nie można było wpuścić do lobby. Wyjaśnię to z kinem, oczywiście osoba poruszająca się na wózku czy o kulach powinna mieć udostępnioną krótszą drogę.

Ale to nie koniec problemów, z jakimi muszą zmierzyć się niepełnosprawni.

Pani Elżbiecie i jej partnerowi nie udało się też wejść do klubu na rehabilitację. Okazało się, że torunianka musiałaby zapłacić za wejście na siłownię - chociaż była tylko opiekunką niepełnosprawnego.

Chodzi o niezależność

- Tu nie chodzi o bariery architektoniczne, one są bardzo uciążliwe, ale z większością można sobie poradzić - podkreśla pani Elżbieta. - Ważniejsze jest poczucie niezależności. Żeby człowiek na wózku nie musiał ciągle prosić kogoś o pomoc, żeby mógł sobie sam dać radę. Czasem chodzi o kilka centymetrów krawężnika, czasem o rynienkę przed podjazdem - drobiazgi, których się na co dzień nie zauważa.

Miasto twierdzi, że robi, co może. - Wydział architektury i budownictwa przy wydawaniu pozwoleń na budowę budynków użyteczności publicznej żąda, aby były one przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych - zapewnia Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta miasta. - Także w projektach ulic czy chodników zatwierdzanych przez ten wydział znajdują się udogodnienia dla niepełnosprawnych, np. konieczne zaniżenia.

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lis
Szanowni redaktorzy.. Czytam ten nagłówek i nie moge wyjść z podziwu.. "Inwalida może iść do kina".. Błagam! Nie lepiej byłoby napisać "inwalida może wybrać się do kina"? Coraz gorzej ze stylistyką składnią i logiką..
W
Weedkiller
Piszecie o kinach, ja zas chce napisac o instutcjach panstwoch w naszym wojewodztwie kujawsko -pomorskim. W budynkach sadow rejonowych, rodzinnych brak jest np. poreczy i wind. Korytaze i podlogi sa wykonczone pieknymi , sliskimi plytkami.Do sal rozpraw i pokojow ze sekretariatami, trzeba wdrapywac sie po bardzo sliskich schodach.Brak wydzielonych i przystosowanych toalet dla osobniepelnosprawnych. To juz zmora. A wojna z ''trzema schodami '' rozpoczela sie jak pamietam na poczatku lat 90-tych.Pytanie co robili i gdzie byli nasi radni i osoby odpowiedzialne za odbior tych bodynkow? W od listopada do kwietnia br poruszalem sie o dwoch kulach.Sklepy tez maja podobne przypadlosci i wiele do zyczenia ma Lotnisko Cywilne w Bydgoszczy,Dworzec PKP ( wschodni,glowny,miasto) oraz Dworzec PKS. Niestety przypadki mozna mnozyc. Daleko oj... daleko nam do Europy a my juz przeciez Europa jestesmy, cz jeszcze nie? Moze palcem po mapie..
Pozdrawiam wzystkich Radnych z calego regionu, i zyczylbym im wiecej pracy a miej snu.
Pozdrawiam!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska