Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja kleszczy. W tym roku jest ich jeszcze więcej

JJ
Inwazja kleszczy. W tym roku jest ich jeszcze więcej
Inwazja kleszczy. W tym roku jest ich jeszcze więcej JerzyGorecki/pixabay
Od poniedziałku (20 kwietnia) w całym kraju złagodzono restrykcje. Zdjęto obowiązujący zakaz wstępu do lasu. Wielu tłumnie ruszyło na spacery do lasu. Należy jednak pamiętać, że w lasach nie jest do końca bezpiecznie. Po pierwsze przez suszę, po drugie jeszcze większą liczbę kleszczy.

Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Niestety, ciepłe zimy sprawiają, że te pajęczaki budzą się do życia zdecydowanie szybciej i dłużej się utrzymują. Okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.

W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus).

Występujący głównie:

  • w lasach,
  • na paprociach
  • na roślinach leśnych,
  • na polanach.

Pamiętajmy, że kleszcze pojawiają się także na działkach czy osiedlowych placach.

Osobnik może osiągać nawet 4 mm wielkości ciała, a jego charakterystyczną cechą jest odwłok ubarwiony w karminowoczerwonym kolorze.

Trzeba pamiętać o prewencji i zapobieganiu przed ukąszeniem kleszcza. Dla człowieka istotnym jest, aby w trakcie spaceru był ubrany w odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę. Po wyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Nie zapominajmy o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia.

Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, czyli boreliozę, kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy rzadsza choroba odzwierzęcą – babeszjozę.

Jak informuje Stowarzyszenie Chorych na boreliozę w 2019 roku odnotowano ponad 20 tys. przypadków nowych zachorowań na tę ciężką chorobę. Ale nie są to pełne dane, bo nie wszystkie przypadki są zgłaszania do stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Po ukąszeniu przez kleszcza

Gdy wyciągniemy pasożyta w całości, miejsce ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym oraz umyć ręce. Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki, czyli rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.

Bądźmy ostrożni i uważni, a wracając ze spaceru po lasach lub łąkach sprawdzajmy dokładnie siebie, swoich najbliższych oraz domowego pupila.

*****
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC. 8

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska