Od powstania instytut gromadzi pamiątki dokumentujące historię pokoleń Polaków żyjących w kraju i za granicą. Aby móc swoją misję zrealizować jeszcze pełniej, w pionie archiwalnym powstał nowy projekt pn. Archiwum Pełne Pamięci. IPN zaprasza do jego tworzenia tych wszystkich, którzy mają w prywatnych zbiorach pamiątki warte utrwalenia i pokazania ich jak najszerszemu odbiorcy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
„Historia to nie tylko wielkie wydarzenia, dotykające całe społeczeństwo, ale także losy każdej rodziny i każdego człowieka. Bez ich poznania obraz naszej przeszłości byłby niepełny. Wierzymy, że dokumenty, zarówno te zgromadzone w Państwa domach, jak i te czasem zapomniane, złożone w szufladach, piwnicach i na strychach, po przekazaniu do zasobu IPN pozwolą nam wspólnie tworzyć zapis Pamięci Narodu” - czytamy w specjalnym portalu archiwumpamieci.pl.
Na zasób Archiwum Pełnego Pamięci mają złożyć się akta urzędowe, fotografie, wspomnienia oraz prywatne listy, pamiętniki, dzienniki, filmy, kasety audio i wideo ukazujące losy Polaków w latach 1917-1990. W każdym oddziale i delegaturze IPN są osoby, z którymi można się kontaktować, jeśli będziemy chcieli przekazać rodzinne archiwa.
- Akta w postaci darowizn przyjmujemy od dawna. Z prywatnych kolekcji najwięcej dokumentów dotyczy działalności opozycyjnej w latach 80. - mówi Marcin Pietruszewski z Delegatury IPN w Bydgoszczy. Osoby zainteresowane przekazaniem materiałów mogą dzwonić pod numer 52 325 95 15 lub skorzystać z poczty elek-tronicznej: app.bydgoszcz @ipn.gov.pl.
Pogoda na dzień (27.05.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news