Ireneusz Stachowiak z WFOŚiGW w Toruniu o programie Czyste Powietrze w regionie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Odpowiedzialnym za wdrażanie programu "Czyste Powietrze" w naszym regionie jest Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Odpowiedzialnym za wdrażanie programu "Czyste Powietrze" w naszym regionie jest Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. WFOŚiGW w Toruniu
Udostępnij:
Rozmowa z Ireneuszem Stachowiakiem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Zobacz wideo: Szacunek zbiorów zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku

Za nami 3 lata funkcjonowania rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jak bardzo przez ten czas zmienił się krajobraz naszego regionu? Myślę o tym przysłanianym dymem z domowych pieców.
Program Czyste Powietrze rozpoczął się 19 września 2018 roku. Kilka dni temu odbyła się konferencja w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie dokonaliśmy, wspólnie z ministrem Łukaszem Schreiberem i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, krótkiego podsumowania tego programu. Do tej pory, mieszkańcy złożyli ponad 20 tysięcy wniosków i podpisali 16 tysięcy umów na kwotę 250 milionów złotych. Na konta beneficjentów programu wypłaciliśmy 130 mln złotych. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, w ciągu tych 3 lat funkcjonowania programu, złożyli wnioski na wymianę 20 tysięcy przestarzałych pieców, które chcą zastąpić nowoczesnymi, ekologicznymi źródłami ogrzewania. Jak to wpływa na poprawę jakości powietrza, najlepiej pokazują liczby - wykonane do tej pory inwestycje ograniczyły emisję dwutlenku węgla o 119 341,7965 megagramów (czyli ton – dop. redakcji) na rok, a szkodliwych dla zdrowia pyłów PM2,5 o 304,29918 megagramów i PM10 o 340,83722. To musi przełożyć się na poprawę jakości powietrza w naszym województwie.

Mieszkańcy jakich miast na Kujawach i Pomorzu cierpią najbardziej z powodu zanieczyszczonego powietrza?
Do najbardziej zanieczyszczonych miast i gmin należą Nakło nad Notecią, Bydgoszcz, a także inne duże miasta, jak Inowrocław, Grudziądz czy Włocławek. Celem programu Czyste Powietrze jest ograniczenie niskiej emisję i poprawa jakości powietrza. Przypominam, że w Polsce największym problemem jest teraz niska emisja, na którą największy wpływ mają stare kopciuchy w domach jednorodzinnych. Kominy o wysokości do 40 metrów emitują bowiem najwięcej szkodliwych pyłów i gazów. Myślę, że przy tak dużym zainteresowaniu, jakie jest obecnie, do 2029 roku, kiedy przewidziane jest zakończenie programu, problem ten zostanie w dużej mierze rozwiązany. Przypomnę tylko, że kiedy rozpoczynaliśmy program, do naszego funduszu wpływało od 200 do 300 wniosków. W ubiegłym roku w letnich miesiącach rejestrowaliśmy od 500 do 600 wniosków, zaś teraz co miesiąc wpływa ich już ponad tysiąc. To pokazuje, że mieszkańcy coraz chętniej korzystają z tej formy wsparcia. Przypomnę tylko, że dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która została wprowadzona przez rząd 2 lata temu.

To też może Cię zainteresować

Jak pan ocenia współpracę WFOŚiGW w Toruniu z samorządami w naszym województwie? Z pewnością są takie, które zasługują na szczególne wyróżnienie.
Na 144 samorządy funkcjonujące w naszym województwie, porozumienia podpisało 117 gmin. Myślę, że jest to całkiem dobry wynik, choć martwi mnie, że nie wszystkie samorządy włączyły się w realizację tego programu. Jest jednak w naszym województwie wielu burmistrzów i wójtów, którzy są bardzo zaangażowani w pomoc mieszkańcom przy wypełnianiu wniosków. Powstają w tych gminach punkty informacyjno-konsultacyjne i w tych samorządach liczba składanych wniosków wzrasta. Liczę, że włodarze tych 27 gmin, które nie zawarły jeszcze porozumienia, zechcą również podjąć z nami współpracę. Przypominam, że na utworzenie punktu konsultacyjnego można było otrzymać dofinansowanie w kwocie do 30 tysięcy złotych, a gminy otrzymują zwrot środków za każde wystawione zaświadczenie czy pomoc w wypełnieniu wniosku. Dla osób zatrudnionych w tych punktach pracownicy WFOŚiGW w Toruniu prowadzą szkolenia. Webinaria odbywają się cyklicznie i każda chętna osoba może zarejestrować się i w nich uczestniczyć. Niedawno ogłosiliśmy trzecią edycję konkursu EKO-ORŁY pod honorowym patronatem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, w którym nagrodzimy najbardziej aktywne gminy pod względem realizacji programu Czyste Powietrze. Chciałbym, korzystając z okazji, zaprosić pozostałe gminy do współpracy i wspólnej walki o poprawę jakości powietrza, bo robimy to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń.

Chyba od początku realizacji tego programu nasz region plasował się w krajowej czołówce, jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Jak jest teraz?
Rzeczywiście od początku programu nasz fundusz utrzymuje się w czołówce pod względem liczby składanych wniosków, co bardzo mnie cieszy. Obecnie plasujemy się na czwartym miejscu i mam nadzieję, że nie tylko uda nam się tę pozycję utrzymać, ale może jeszcze poprawić ten wynik. To od aktywności mieszkańców zależy, jak szybko uporamy się z problemem smogu. Na realizację programu rząd zabezpieczył 103 mld zł, więc pieniędzy na pewno wystarczy. W naszym województwie mamy 270 tysięcy domów jednorodzinnych, kilkadziesiąt tysięcy z nich posiada już ekologiczne źródła ogrzewania więc na tym etapie możemy powiedzieć, że wymieniliśmy już blisko 10 procent kopciuchów. Oczywiście, pełne dane będziemy mieli w przyszłym roku, kiedy uzupełniona zostanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Przypominam, że każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek złożyć taką deklarację do czerwca 2022 roku.

To też może Cię zainteresować

Program „Czyste Powietrze” ma być wkrótce rozszerzony o budynki wielolokalowe. To z pewnością jeszcze bardziej poprawi jakość środowiska w regionie. Pytanie tylko kiedy to nastąpi?
W województwie zachodniopomorskim od kilku miesięcy realizowany jest program pilotażowy dotyczący wymiany kopciuchów i przeprowadzenia termomodernizacji w budynkach wielolokalowych. Jak mówił podczas konferencji minister Łukasz Schreiber, w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają już prace nad rozszerzeniem tego programu w pozostałych województwach. To będzie kolejny etap w walce o zdecydowaną poprawę jakości powietrza w kujawsko-pomorskim. Sądząc po liczbie telefonów do naszego funduszu, a także po wielu sygnałach od samorządowców, zainteresowanie takim programem będzie duże.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie