Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Jak z perspektywy czasu można podsumować minione trzy dekady?
Nieprzerwanie działamy od 7 listopada 1989 r. Za nami 30 lat dynamicznej historii. Kamieniem milowym dla nas było wstąpienie kraju do Unii Europejskiej. Do tego procesu IPH przygotowywało się już wcześniej, realizując projekty przedakcesyjne, a także dostosowując firmy członkowskie do wymogów krajów Zachodu. Nasza działalność od lat mocno skoncentrowana jest na wspieraniu przedsiębiorców w ubieganiu się o środki unijne. Wraz ze zwiększeniem środków zewnętrznych dla Polski, nasza pozycja na rynku się wzmacniała. W 2017 roku zmieniliśmy siedzibę, przeszliśmy rebranding i rozpoczęliśmy cykl darmowych konferencji o tematyce biznesowej pod nazwą „Firma Przyszłości”. Cały czas jesteśmy mocno zaangażowani w redystrybucję pieniędzy unijnych dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim.
Jakie wyzwania stoją teraz przed IPH?
Znajdujemy się obecnie w szczycie projektowym, realizując jednocześnie kilka ważnych dla nas zadań. Jednym z nich jest konkurs na tworzenie strategii eksportowej. Przedsiębiorcy, biorący udział w projekcie, mogą sfinansować z dotacji strategię eksportową, a finalnie starać się także o granty na udział w zagranicznych targach i wystawach. Warunkiem przyznania dofinansowania na strategię jest status początkującego eksportera, czyli przedsiębiorstwa, którego udział przychodów z eksportu, w ostatnich trzech latach obrachunkowych, nie przekroczył 10 proc. Realizujemy także projekt Fundusz Badań i Wdrożeń – Voucher Badawczy, wspierający proces badawczo-rozwojowy przedsiębiorców. W stałej ofercie mamy także pożyczki unijne, na tzw. zmianę modelu biznesowego. Wysokość oprocentowania wynosi nawet od 0,94 proc., co w porównaniu z pożyczką bankową jest bardzo atrakcyjną ofertą. Wszystkich zainteresowanych naszą działalnością zapraszamy do kontaktu, tel. 56 658 62 90, e –mail: [email protected]
Sztandarowym projektem IPH nie są jednak projekty miękkie.
Rozpoczęliśmy prace przy budowie Intelligent Business Centre Lab, inteligentnego budynku, powstającego w atrakcyjnym położeniu, w samym centrum miasta, przy wsparciu środków unijnych. Inwestycją zajmuje się spółka celowa BCL, która ma dwóch udziałowców, jednym jesteśmy my, a drugim Bank Spółdzielczy w Toruniu. W obiekcie testowane będą rozwiązania związane z szeroko pojętą eksploatacją budynków. Będzie można tam w warunkach rzeczywistych sprawdzić, czy dane oprogramowanie bądź urządzenia usprawniają sterowanie budynkiem lub wybranymi pomieszczeniami i czy np. pozwalają na zmniejszenie kosztów utrzymania. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2021 r.

W październiku Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na trzecią edycję konferencji „Firma Przyszłości”. Czego się możemy po niej spodziewać?
W tym roku przed nami wyjątkowa edycja, połączona z 30-leciem istnienia Izby. Konferencja odbędzie się 2 października 2019 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Na uczestników czekają trzy bloki tematyczne: globalizacja, innowacje i marketing, szczegółowy program znajduje się na stronie https://firmaprzyszlosci.com.pl/#program.
Na scenie zaprezentują się zarówno eksperci, jak i przedsiębiorcy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać m.in. Profesora Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PwC, Janiny Bąk, wykładowcy akademickiego, blogerki, ekspertki w dziedzinie statystyki, Roberta Rydza-Mościckiego, szkoleniowca i wielokrotnego prelegenta najważniejszych konferencji branży internetowej, Zyty Machnickiej, CEO firmy Lightness, autorki bloga CandidateExperience.pl, Łukasza Kwietnia - wiceprezesa Zarządu PKO TFI, którego temat prelekcji będzie odnosił się do PPK, Janusza Niedźwieckiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Apator SA., a także Anny Maj – ekspertki, która łączy podejście strategiczne z doświadczeniem operacyjnym we wdrażaniu innowacyjnych produktów i rozwiązań finansowych.
Organizator we współpracy z firmą Flex HR zadba także o networking, aktywizując uczestników do zdobywania nowych kontaktów poprzez dedykowany konkurs.
Dzięki wsparciu Sponsorów i Partnerów w tym m.in. Urzędowi Miasta Torunia, Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu, Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny.
Aby się zarejestrować należy wypełnić krótki formularz dostępny na stronie www.firmaprzyszlosci.com.pl/rejestracja. Wstęp jest darmowy, jednak liczba wejściówek jest ograniczona, zapisz się już dziś!
