Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba rolnicza chce szacowania strat po wymarznięciu zbóż

Redakcja
Agata Wodzień
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza skierowała apel do wojewody Mikołaja Bogdanowicza w związku z przezimowaniem zbóż, a właściwie ich wymarznięciem. Wójtowie mogą występować o powstanie komisji.

Regionalna izba rolnicza chciałaby powołania komisji, które szacowałyby straty w zbożach. Ryszard Kierzek, prezes KPIR zwraca się do wojewody w imieniu zarządu Izby z prośbą "o pilne podjęcie działań wspierających gospodarstwa i rodziny rolników dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi w tegorocznym sezonie wegetacyjnym".

 

Jesienią długo panowała susza, co uniemożliwiało rolnikom siew, a później wschody i wegetację roślin ozimych. "Czynniki te spowodowały, że kondycja większości ozimin w naszym regionie nie była najlepsza. Dlatego też z niepokojem oczekiwaliśmy nadchodzącej zimy", pisze Kierzek. W styczniu przyszły wiatry i silne mrozy, a śniegu nie było. 

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

Dalej opisuje aktualną sytuację: "Wygląda na to, że znaczna część ozimin i rzepaku wymagać będzie przesiewu. Z naszych obserwacji wynika, że najgorzej przezimowała pszenica, rzepak i jęczmień. Rośliny tego gatunku mają nienaturalny „rudy” kolor, zarówno liście jak i korzenie nie dają oznak wiosennej wegetacji. Taki stan utrzymuje się już od ponad tygodnia przy temperaturach sprzyjających wznowieniu wegetacji, wynoszących w dzień 6-10 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, że duże powierzchnie ozimin i rzepaku będą wymagały przesiewów". 

Kierzek: Biorąc pod uwagę fakt, że wpływ opisanych wyżej niekorzystnych zjawisk pogodowych na stan przezimowania zbóż i rzepaku może dotyczyć dużych powierzchni, wnioskujemy o powołanie komisji w celu oszacowania strat.

 

Czy rzeczywiście takie komisje mogą powstać? Pytamy w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

- Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ,,ujemne skutki przezimowania” oznaczają szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części - przypomina Jarosław Jakubowski, rzecznik prasowy wojewody.

 

Zgodnie z powyższym jest możliwość powołania komisji ds. szacowania strat z powodów wymienionych przez izbę rolniczą. - Z wnioskiem o powołanie komisji winien wystąpić wójt gminy, na terenie której wystąpiła szkoda. Druk zawiadomienia o wystąpieniu niekorzystnego zjawiska atmosferycznego  znajduje się na stronie KPUW - Wydział Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Oddział Rolnictwa - podaje Jakubowski.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska