Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłonowo Pomorskie. Świątynie bliskiego regionu - na szlaku św. Wojciecha

Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Jabłonowo Pomorskie. Świątynie bliskiego regionu - na szlaku św. Wojciecha
Jabłonowo Pomorskie. Świątynie bliskiego regionu - na szlaku św. Wojciecha Bogumił Drogorób
Parafia należy do najstarszych na ziemi chełmińskiej. Jej powstanie oraz tytuł nawiązuje do wydarzeń związanych ze śmiercią biskupa Wojciecha (23 kwietnia 997 r.) oraz wykupieniem jego ciała od Prusów przez Bolesława Chrobrego.

W źródłach miejscowość Jabłonowo pojawia się w 1222 r. - Jablovo, późniejsze nazwy to Gablinav, Gablinow, Gabelnau, w 1570 r. - Jabłonowo. Pod względem administracyjnym Jabłonowo wchodziło w skład państwa mazowieckiego, a po przejęciu tych terenów przez Krzyżaków znalazło się w granicach komturstwa brodnickiego.

Pierwsza wzmianka (1222 r.) pojawia się w tzw. dokumencie łowickim, w którym odnotowano nadanie osady przez Konrada mazowieckiego biskupowi Chrystianowi. Odkrycia archeologiczne potwierdzają fakt, że przed przybyciem Krzyżaków istniał tu gród słowiański.

W 1341 r. wielki mistrz Ditrich von Altenburg nadał dobra jabłonowskie rycerzowi Rudigierowi von Lugendorf. W 1414 r. kolejny dzierżawca wsi - Bondeke z Jabłonowa - dostał odszkodowanie tytułem rekompensaty za szkody wojenne w komturstwie brodnickim.

Przez Jabłonowo wiodła peregrynacja ciała biskupa Wojciecha, wykupionego przez Bolesława Chrobrego od Prusów. Trasa wiodła z Truso przez Jabłonowo do Trzemeszna. O prawdopodobnym postoju w Jabłonowie wspomina legenda nawiązująca do budowy pierwszego kościoła w XI w.. Prawdopodobnie był on położony na wzgórzu, w pobliżu obecnego kościoła p.w. św. Wojciecha, w miejscu dawnego grodu piastowskiego.

Pierwotny kościół spłonął doszczętnie w 1661 r., pozostał po nim jedynie grobowiec fundatorów. Świątynię p.w. św. Wojciecha odbudowano w 1674 r., dzięki usilnym staraniom jezuitów z Grudziądza, do których od 1641 r. należały dobra jabłonowskie - otrzymali je od dotychczasowego dziedzica Jana Działyńskiego, wojewody chełmińskiego. Ojcowie jezuici z Grudziądza mieli w Jabłonowie stację misyjną i sprawowali duszpasterstwo od 1641 r., do sekularyzacji w 1773 r. Po kasacji zakonu duszpasterstwo i administrowanie parafią powierzono księżom świeckim. Po kasacie zakonu i po zaborze dobra jabłonowskie trafiły w ręce Narzymskich.

Obecny kościół zbudowano w latach 1860-1864 prawdopodobnie według projektu Augusta Stullera.
W styczniu 1945 kościół został poważnie uszkodzony pociskami artyleryjskimi, a następnie ograbiony przez wycofujące się wojska niemieckie i wkraczających żołnierzy Armii Czerwonej. Przez długi czas był kościołem filialnym, dopiero w 1978 r. dekretem biskupim z 23 kwietnia parafię ponownie erygowano.
Parafia należy do diecezji toruńskiej.

Proboszczem parafii jest ks. Janusz Kowalski.

Msze św. w niedziele o godz. 8, 9.30 i 18, w dni powszednie o 18 latem i 17 zimą.
Biuro parafialne czynne po każdym nabożeństwie.

Kontakt - tel. 56/ 498 01 23

W przygotowaniu materiału skorzystałem z publikacji zbiorowej "Diecezja toruńska. Historia i teraźniejszość" oraz "Słownika etymologicznego nazw miast i gmin" Stanisława Rosponda.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska