Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobrze i bezpiecznie zbierać grzyby? [PORADNIK]

RDLP Toruń
Lubicie zbierać grzyby? Wiecie, na co uważać, by się nie zatruć? Gdzie można zbierać i czy możemy robić to bez ograniczeń? Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu przygotowaliśmy dla Was poradnik, w jaki sposób możemy zbierać grzyby w lasach.

W polskich lasach znaleźć można wiele gatunków grzybów. Nic dziwnego, że ich poszukiwanie i przyrządzanie na różne sposoby ma wielu zwolenników. Choć w ostatnich miesiącach wysokie temperatury i brak opadów spowodowały, że grzybów jest nieco mniej, pod koniec lata w lasach z pewnością będzie można spotkać wielu grzybiarzy. Jak zbierać grzyby, by się nie zatruć? Gdzie można je zbierać grzyby bez ograniczeń?

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Najważniejsza zasada jest taka: zbieramy wyłącznie te grzyby, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo w ich przypadku trudniej określić gatunek. Ale też zbyt starych, które mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, lepiej pozostawić go w lesie.

Rozpoznawania i prawidłowego zbierania grzybów najlepiej uczy się w praktyce. Dlatego warto wybrać się do lasu z doświadczonym grzybiarzem, np. w ramach organizowanych przez nadleśnictwa grzybobrań. Zapowiedzi takich akcji można szukać na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Same nadleśnictwa nie zajmują się jednak na co dzień ocenianiem grzybów - porad warto szukać w punktach skupu oraz terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Znajdziemy tam także rejestr grzyboznawców, którzy udzielają zainteresowanym wskazówek.

Co robić w przypadku zatrucia grzybami?

Jeśli po zjedzeniu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka lub gorączka, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pomoc wezwana w porę może uratować życie. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?

Z pewnymi wyjątkami. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 metrów wysokości, w oznaczonych tablicami ostojach zwierzyny, drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych. A także na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Należy zawsze przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Trzeba też oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, ponieważ nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący - oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej. Warto dokładnie przestudiować listę tych grzybów przed wyruszeniem do lasu.

Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?

Każdy sposób jest dobry, ale powinien być stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Oczywiście nie w połowie trzonu, jak robi się to zwykle przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.

Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.

Jak zbierać grzyby?

Przypomnijmy: zbieramy tylko te, które dobrze znamy. Tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale niezbyt młode. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki”. Najczęściej i tak są robaczywe. Czy wiecie, dlaczego grzyby są robaczywe? „Robaki”, które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.

Nie można sugerować się tym, że grzyb jest nadgryziony przez zwierzę lub ślimaka. Wcale nie znaczy to, że jest on jadalny. Niektóre zwierzęta są uodpornione na toksyny zawarte w niejadalnych grzybach, dlatego może zdarzyć się, że nadgryzają także te trujące.

Jak przechowywać grzyby?

Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki.

Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.

Lasy Państwowe zapraszają wszystkich amatorów grzybobrania do lasów Pomorza i Kujaw. Przypominają, żeby samochody zostawiać na specjalnie wyznaczonych parkingach i miejscach postoju pojazdów przygotowanych przez leśników. Bardzo ważne jest, by nie zastawiać wjazdu do lasu. W przypadku pożaru lub innych nagłych zdarzeń odpowiednie służby muszą mieć możliwość przeprowadzenia akcji ratunkowej.

Zachęcamy też do zapoznania się z publikacją pt. Nasze Lasy, w której znajdziemy informacje na temat:
- jak zmienił się region po huraganie w 2017 roku?
- co się dzieje z drewnem z polskich lasów?
- dlaczego warto uprawiać sport w lesie?
Więcej informacji na stronie www.torun.lasy.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska