- Dziś młode osoby, które otwierają firmy, mają dużo łatwiej niż ja kiedyś - twierdzi Barbara Kapelińska, właścicielka kwiaciarni Baśka w Bydgoszczy (tutaj jest jej sylwetka).
Jak nie płacić podatków, czyli trzeba dogadać się z rodziną
- Na początku mogą płacić niższy ZUS, mają szansę na dotację, są komputery. W dzisiejszych autach łatwiej też wozić towar, bo ja, 18 lat temu, miałam tylko malucha. Trudniej też było kupić zaopatrzenie do sklepu i pożyczyć pieniądze na towar - dodaje Kapelińska.
Czytaj też: Donosy do urzędu skarbowego. W Kujawsko-Pomorskiem nie są pisane w trosce o państwo, tylko z zawiści
Dziś rozpoczynający działalność mogą również m.in. pożyczyć urządzenia, które przydadzą im się w biznesie.
- Jeśli będzie to osoba z rodziny, jest szansa, że od takiego przychodu przedsiębiorca nie zapłaci podatku - informuje Joanna Szlęzak-Matusewicz, kierownik zespołu analiz podatkowych w firmie oferującej rozwiązania finansowe dla firm Tax Care. - Poniesione wydatki można natomiast potraktować jako koszty.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, użyczenie to umowa, na podstawie której ktoś pozwala innej osobie bezpłatnie korzystać np. z samochodu, sprzętu komputerowego, a nawet nieruchomości.
Umowy takie są popularne tym bardziej, jeśli biznes, który właśnie rozpoczynamy jest pokrewny w stosunku do przedmiotu działalności np. rodzinnej firmy.
Naturalną sytuacją jest wtedy wykorzystywanie majątku firmowego rodziców, brata, siostry, itp. Na podstawie umowy użyczenia przedsiębiorca może za darmo dysponować takim majątkiem.
Jak nie płacić podatków, pożycz od taty, mamy, siostry...
Z drugiej strony nieodpłatne korzystanie z cudzej własności rodzi niewątpliwie korzyść po stronie przedsiębiorcy, a to oznacza przychód z działalności gospodarczej, od którego trzeba zapłacić podatek.
Wycena takiego świadczenia następuje w oparciu o ceny rynkowe, zgodnie z ustawą o PIT.
Jeśli np. korzystamy z pożyczonego auta, znaczenie ma marka samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie.
Przedsiębiorca powinien sprawdzić, jakie są ceny usług świadczonych przez działające na tym samym terenie firmy zajmujące się wynajmem samochodów.
Obowiązek zapłaty podatku zmniejsza atrakcyjność umowy użyczenia. Jest jednak wyjście z takiej sytuacji. Grupa osób, z którą można zawrzeć umowę użyczenia bez obowiązku podatkowego, jest całkiem spora. Są to m.in.: małżonka, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie oraz rodzeństwo rodziców czy małżonków pasierbów i małżonków rodzeństwa.
Czytaj też: Nielegalny handel w internecie. Fiskus z Bydgoszczy znajdzie każdą polską Krysię27
Źródło: TAX Care
