Jak obliczyć dochód z hektara przeliczeniowego na osobę? Jak wylicza GUS? [dane 2019]

Strefa AGROZaktualizowano 
Obecnie dochód z hektara przeliczeniowego jest potrzebny m.in. podczas składania wniosku o stypendium przez dzieci rolników np. na studiach czy podczas ubiegania się o kredyt. Jak obliczyć, ile ten dochód z hektara w gospodarstwie wynosi na osobę w rodzinie i jak przeciętny dochód w kraju wylicza Główny Urząd Statystyczny? Wyjaśniamy, skąd biorą się te liczby.

Kiedy we wrześniu 2018 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejne dane w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2017 roku, wiele osób było zaskoczonych kwotą 3399 zł. W porównaniu z danymi z roku wcześniej, czyli 2577 w 2016 roku - skok był duży. Pojawiły się liczne pytania o to, jak GUS oblicza dochód z hektara.

Jak obliczyć dochód na osobę z hektara przeliczeniowego?

 • Liczba ha przeliczeniowych wykazanych w zaświadczeniu z urzędu gminy razy stawka ogłoszona przez prezesa GUS.
 • Następnie wynik wcześniejszego mnożenia trzeba podzielić przez 12 miesięcy.
 • Wynik dzielenia w punkcie drugim dzielimy jeszcze przez liczbę osób w rodzinie.
 • W ten sposób otrzymujemy miesięczny dochód na osobę w rodzinie.

Przykład: 4-osobowa rodzina ma 10 ha, przeciętny dochód z ha podany przez GUS wynosi 3399 zł.
10 ha x 3399 zł = 33990
33990/12 = 2832,5
2832,5/4 = 708,12
Miesięczny dochód na osobę w rodzinie z ha przeliczeniowego wynosi zatem 708,12 zł.

Nowe dane o przeciętnym dochodzie z hektara poznamy we wrześniu 2019 roku i będzie to dochód z 2018 roku.

pixabay

Jak GUS oblicza przeciętny dochód z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie z 1 ha hektara przeliczeniowego?

W grudniu rzeczniczka GUS przypominała, że metodologia od lat jest niezmienna. "Wysokość tego dochodu jest wielkością uśrednioną w skali całego kraju i stanowi wypadkową wartość dochodów z indywidualnych gospodarstw rolnych, które mogą osiągać skrajnie różne dochody. Zależy on od wielu elementów takich jak: produkcja globalna, zużycie pośrednie, wartość dodana brutto oraz dotacje, zarówno unijne, jak i krajowe".

Co składa się na wartość rolniczej produkcji globalnej? Jest to suma:

 • produkcji roślinnej i zwierzęcej (uzależnionej od warunków agro-meteorologicznych niemożliwych do przewidzenia),
 • samozaopatrzenia (tj. spożycia naturalnego produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji);
 • przyrostów zapasów (produktów roślinnych i zwierzęcych);
 • przyrostów stada (przyrost wartości pogłowia zwierząt gospodarskich – inwentarza żywego stada podstawowego i obrotowego, do którego zaliczono: bydło, trzodę chlewną, owce, konie i drób);
 • zużycia produkcyjnego (produktów pochodzących z własnej produkcji, które zostały zużyte na cele produkcyjne, np. pasze, materiał siewny, obornik).

To nie koniec, poza produkcją globalną uwzględnia się wypłaty z funduszy unijnych i krajowych, m.in. z tytułu Uzupełniającej Płatności Obszarowej tj. dopłat do m.in. ziemniaków, buraków, chmielu, lnu, pomidorów, itd.

Dalej GUS tłumaczy: "Tak otrzymaną wielkość pomniejsza się o tzw. zużycie pośrednie, tj. wartość zużytych na cele produkcyjne produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji i z zakupu materiałów (łącznie z paliwami), energii, usług obcych (usług rolniczych, weterynaryjnych, inseminacyjnych transportowych, napraw bieżących, usług telekomunikacyjnych, prowizji płaconych za usługi bankowe), kosztów podróży służbowych i innych kosztów np. ubezpieczenia, dzierżawy i wynajmu".

Po odjęciu powyższych elementów otrzymujemy tzw. wartość dodaną brutto produkcji rolniczej z gospodarstw indywidualnych. Następnie powiększa się ją o inne przychody związane z produkcją (np. wartość odsetek uzyskanych od depozytów, wypłaconych odszkodowań itd.) oraz o wypłaty faktycznie dokonane z tytułu Jednolitej Płatności Obszarowej w ramach funduszy z UE dla rolnictwa.

pixabay

W kolejnym kroku otrzymaną wartość pomniejsza się o sumę obciążeń podatkowych i innych zobowiązań finansowych, uzyskując w ten sposób dochód do dyspozycji brutto, który jest dochodem wyłącznie z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie i nie obejmuje dochodów uzyskiwanych przez rolników z innych źródeł np. z tytułu emerytur, rent i innych świadczeń socjalnych. Co istotne, w dochodzie nie uwzględnia się płatności z programu 500 plus.

W skrócie GUS przedstawia powyższe wyjaśnienia w postaci uproszcoznego schematu liczenia dochodu do dyspozycji brutto z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie:

Rolnicza produkcja globalna
+Uzupełniająca Płatność Obszarowa
- Zużycie pośrednie (w tym FISIM)
= Wartość dodana brutto

 • Inne przychody związane z produkcją
  +Jednolita Płatność Obszarowa
  - Obciążenia podatkowe i inne zobowiązania finansowe
  = Dochód do dyspozycji brutto

Co wpłynęło na wyższy przeciętny dochód z hektara przeliczeniowego w 2017 roku?

Przeciętny dochód z ha przeliczeniowego podany we wrześniu 2018 roku był najwyższy w okresie ostatnich 10 lat. W 2007 roku wynosił 2220 zł, w 2009 r. spadł do 1908 zł, kolejne lata:

 • 2011 r. - 2713 zł
 • 2013 r. - 2869 zł
 • 2015 r. - 1975 zł
 • 2016 r. - 2577 zł
 • 2017 r. - 3399 zł

"W 2017 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej były korzystne dla producentów rolnych". GUS przywołuje dobre zbiory ziemiopłodów, wzrost produkcji wszystkich podstawowych produktów zwierzęcych i wzrost cen na podstawowych rynkach rolnych. Globalna produkcja rolnicza zwiększyła się w zestawieniu z rokiem 2016 o 11,9% (w gospodarstwach indywidualnych o 14,1%).

"W 2017 r. zarejestrowano zarówno wzrost produkcji w wymiarze ilościowym, jak też wzrost cen, co miało wpływ na wzrost dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego".

Wolumen produkcji zbóż wzrósł o 13,7%, odpowiednio:

 • ziemniaków - o 33%,
 • warzyw - o 9,5%,
 • żywca wieprzowego - o 23,9%,
 • wołowego - o 8,2%,
 • drobiowego o 12,2% i jaj,

przy jednoczesnym wzroście cen produktów rolnych sprzedawanych przez gospodarstwa indywidualne (o 12,0%) oraz stosunkowo niewielkim wzroście nakładów produkcyjnych i inwestycyjnych (odpowiednio o 1,8% i o 1,7%).

Dalej rzecznika Głównego Urzędu Statystycznego wmieniała: "Ceny skupu żywca wołowego w ubiegłym roku były wyższe niż w 2016 r. o 7,3%, odpowiednio: wieprzowego o 7,1%, mleka aż o 25,8% a podstawowe zboża zdrożały średnio o 5,0%. Ponadto w minionym roku duży wzrost cen skupu odnotowano w grupie produktów owoców (o 45,6%) i jaj kurzych (o 39,8%)".

______________________
Agro Pomorska odcinek 60

Wideo

Materiał oryginalny: Jak obliczyć dochód z hektara przeliczeniowego na osobę? Jak wylicza GUS? [dane 2019] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3