Zapowiedź debaty PKEE
- W Grudziądzu notowany jest bardzo wysoki poziom pyłów PM 10 i PM 2,5. To jedno z miast województwa kujawsko-pomorskiego, w którym powietrze ma najgorszą jakość - mówi dr inż. Janusz Zyśk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Stan powietrza w Grudziądzu to jeden z powodów, z których Polski Komitet Energii Elektrycznej wybrał to miasto na miejsce zorganizowania debaty o jakości powietrza i sposobach jej poprawienia. Współorganizatorem wydarzenia jest „Gazeta Pomorska”.
Dr Zyśk jest współautorem raportu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. Dokument ten diagnozuje przyczyny powstawania smogu i pokazuje działania, jakie na rzecz jego ograniczenia podejmują firmy z sektora energetycznego. - Przedsiębiorstwa sektora publicznego, np. ciepłownie, czy elektrownie podlegają rygorystycznym przepisom i normom, które muszą spełniać. Dzięki temu ilość emitowanych przez nie szkodliwych związków w ostatnich latach znacznie spadła - mówi dr Zyśk. - Problemem pozostają gospodarstwa domowe, które - jak pokazują badania - w największym stopniu odpowiadają za złą jakość powietrza. I co gorsza, poziom emitowanych przez nie szkodliwych związków, w ostatnich latach pozostaje na niemal stałym poziomie.
Raport „Energetyka KOCHA czyste powietrze” będzie punktem wyjścia do debaty. Swoje antysmogowe taryfy skierowane do klientów indywidualnych, zaprezentuje Energa S.A.
Smogowi można przeciwdziałać! Jak? Dowiesz się na debacie w Grudziądzu
Uczestnikami debaty będą: Tomasz Kosiński, dyrektor biura PKEE w Warszawie, dr inż. Janusz Zyśk, ekspert współpracujący z PKEE, Joanna Jankowska-Fąs, dyrektor zarządzający rozwojem w Energa Obrót, Grzegorz Przekaziński - prezes spółki OPEC-System, a także przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Zaprosiliśmy także samorządowców i działaczy lokalnych organizacji.
Co może zatem zrobić „zwykły mieszkaniec”, aby powietrze w jego mieście było lepsze? - Bardzo dużo! Przede wszystkim, jeśli do ogrzewania swojego domu wykorzystuje paliwa stałe, może zmienić je np. na ogrzewanie elektryczne. Może także ograniczyć korzystanie z własnego samochodu na rzecz komunikacji miejskiej - wylicza dr Zyśk.
I właśnie dlatego na naszą debatę najbardziej zapraszamy mieszkańców Grudziądza i okolic. Liczymy, że włączą się Państwo do dyskusji. Eksperci chętnie odpowiedzą na pytania.
Debata „Grudziądz KOCHA czyste powietrze” już w czwartek (12 kwietnia), w godz. 11-13, w hotelu „Ibis Styles”, przy ul. Piłsudskiego 18 w Grudziądzu. Wstęp wolny. Zapraszamy!
