https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się leczyć, to skutecznie!

Anna Kaczanowska (opr. jz)
Jak tego uniknąć?
Jak tego uniknąć? sxc.hu
Wśród leków i pokarmów są tacy antagoniści, których pod żadnym pozorem nie da się pogodzić. Bo źle to na nas wpływa.

Jakich pokarmów nie należy łączyć z lekami

Generalne zalecenia przy przyjmowaniu lekarstw

-Zawsze należy czytać ulotkę dołączoną do lekarstwa.

- Leki popijamy wodą. Herbata, kawa, mleko mogą zmniejszać wchłanianie leku, a sok grejpfrutowy zaburzać jego metabolizm w organizmie.

- Nie mieszajmy leku z posiłkami, nie zażywajmy go tuż przed, w trakcie lub tuż po jedzeniu (chyba, że jest to wyraźnie zalecane), ponieważ posiłek może zmienić działanie leku.

- Nie mieszajmy leku w gorącym napoju, gdyż wysoka temperatura może zmniejszyć jego skuteczność.

- Jeśli posiłek zaburza działanie leku, najlepiej zażyjmy go 1-2 godziny przed lub 2 godziny po posiłku.

- Nigdy nie zażywajmy żadnych leków z alkoholem. Bezwzględnie zasada ta dotyczy antybiotyków. Ale i na wiele innych leków alkohol źle działa.

Możemy leczyć się długo i nie widzieć efektów. Wcale nie dlatego, że lekarz przepisał nam nie to, co trzeba.

Nie zdając sobie sprawy, osłabiamy działanie lekarstw. Przegryzamy je posiłkami, które źle działają na te związki w leku, które powinny nam pomóc.

Lekarz najczęściej mówi, w jakiej dawce lek przyjmować, ewentualnie doda, co brać na czczo, a co po jedzeniu. Rzadko zwraca uwagę, z jakimi potrawami nie powinniśmy tabletek łączyć. Ulotki też nie są w takie informacje bogate.

Tymczasem, jeśli niektóre leki połączymy z niewłaściwymi posiłkami, nie tylko mogą nie działać, ale nawet spowodować skutki uboczne.

Zachowajmy zdrowie i sprawność, mimo upływu lat

Jak leczyć się skutecznie? Jakich połączeń leki - posiłki unikać? Przygotowaliśmy rady, które warto wyciąć, zachować i z nich korzystać.

Oprócz szczegółowych przykładów, które podajemy na infografice, warto zapamiętać kilka generalnych zasad:
>>Soku grejpfrutowego (również świeżego grejpfruta) nie spożywamy co najmniej 4 godziny od przyjęcia leków.

>>Posiłków bogatych w błonnik (otręby, płatki owsiane) nie należy spożywać co najmniej 2 godziny przed i 1 godzinę po przyjęciu leku. Jeśli zgodnie z zaleceniami, lek ma być przyjmowany w czasie posiłku, musimy skomponować sobie danie z produktów o małej zawartości błonnika (bułka pszenna, kasza manna)

>> Kto cierpi na zespoły depresyjne, leczy się z zakażeń żołądkowo-jelitowych, czy gruźlicy musi unikać produktów bogatych w tyraminę. Tyramina wchodzi w interakcję z tymi lekami, wzrasta jej poziom we krwi. Skutki: gwałtowny wzrost ciśnienia, kołatanie serca, bóle głowy, mdłości, wymioty.
Produkty bogate w tyraminę to: sery dojrzewające, jogurty, kwaśna śmietana, wątroba, pasztety, salami, ryby wędzone i marynowane, dziczyzna, koncentraty mięsne w zupach, sosach, bób, pomidor, keczup, kiszona kapusta, tofu, przejrzałe banany, awokado, sfermentowane i nieświeże owoce, figi, rodzynki, czekolada, wina, likiery

>>Alergicy, którzy przyjmują leki przeciwhistaminowe, nie powinni pić soku grejpfrutowego. Zmniejsza on metabolizm niektórych tych leków w wątrobie, skutkiem może być nawet 5-krotny wzrost stężenia leku we krwi, co powoduje groźne dla życia zaburzenia rytmu serca.

>> Kto przyjmuje witaminy z grupy B, powinien wiedzieć, że:
- witamina B6 może zmniejszać skuteczność działania leków stosowanych w chorobie Parkinsona
- barbiturany obniżają stężenie witamin B6 i B12 - to podwyższa poziom homocysteiny, co z kolei prowadzi do ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia

>> Kto leczy się na parkinsona powinien wiedzieć, że posiłek osłabia działanie leków, skutkiem tego są słabsze efekty terapeutyczne lub ich brak.
Leki te należy przyjmować według zaleceń producentów, na pusty żołądek, czyli 1,5-2 godziny przed lub 2 godziny po posiłku

>> Preparaty witaminowe, mineralne, suplementy diety zażywane razem z innymi lekami niekoniecznie muszą nam pomóc. Mogą wchodzić w interakcje z lekarstwami przepisanymi przez lekarza i osłabić ich działanie. Warto więc poradzić się lekarza, czy dane suplementy przyjmować, czy chwilowo odstawić.

>> Dziurawiec (napary i leki z niego) zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, mogą powstać poparzenia lub przebarwienia.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska